Widok szczura w domu przyprawia o ciarki na plecach. Nie ma się czemu dziwić, w końcu tułów dorosłego gryzonia wraz z ogonem może mierzyć łącznie nawet 0,5 metra! Strach i obrzydzenie wobec myszy i szczurów jest uzasadniony, bowiem mogą one przenosić liczne choroby. Dlatego jeśli zauważyłeś w swoim domu poprzegryzane kable, poniszczone książki i podziurawione ubrania, tu i ówdzie pojawiają się mysie odchody a w powietrzu unosi się specyficzny zapach – musisz zacząć działać. Szczury są inteligentne i sprytne, więc przygotuj się na prawdziwą walkę.

Jakie choroby mogą przenosić szczury? Którędy myszy i szczury przedostają się do środka? Jakie są sposoby walki z gryzoniami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Mysz a szczur – jak je rozróżnić?

Najbardziej charakterystyczną cechą, która odróżnia szczura od myszy, jest rozmiar: dorosła mysz domowa osiąga długość 10-12 cm, kiedy niektóre szczury mierzą nawet 30 cm. Na pierwszy rzut oka dorosłą mysz łatwo pomylić z młodym szczurem, dlatego trzeba ocenić tułów, umaszczenie i ogon, aby mieć 100% pewność co do tego, z jakim szkodnikiem mamy do czynienia.

Myszy są jasnoszare lub jasnobrązowe, a u szczurów kolory te są bardziej nasilone. Mysz jest mała i delikatna, a szczur krępy i długi. Różnice widoczne są też w budowie ogona – u myszy jest on smukły i elastyczny, a u szczura gęsty i mocny.

Jaką chorobą może zarazić nas szczur?

Napotkany na drodze szczur szybko ucieka. Jeśli jednak zapędzimy go w kozi róg może poczuć się zagrożony i zacząć się bronić, atakując. Wtedy to może ugryźć człowieka i przenieść choroby takie jak dżuma lub dur brzuszny. Wśród innych rozprzestrzenianych przez szczura chorób wyróżnia się włośnicę, leptospirozę, tularemię i salmonellę. Ponadto na zwierzętach polnych pasożytują pchły i wszy, które również mogą przenosić liczne choroby zagrażające zdrowiu i życiu człowieka.

Po czym poznać, że masz w domu gryzonia?

Myszy i szczury szukają schronienia w domach szczególnie wtedy, gdy są głodne i jest im zimno. Do przedostania się do środka wykorzystują nie tylko drzwi i okna, ale też szpary i niezabezpieczone otwory. Zwierzęta takie jak myszy świetnie poruszają się po murze, dlatego mogą wejść się do domu przez szczeliny, które znajdują się przy dachu.

Dowodem na obecność gryzonia w mieszkaniu są gniazda w nieoczywistych miejscach. Do ich budowy szczury wykorzystują papiery i kartony, a myszy także plastik. O nowych lokatorach świadczą też ich odchody oraz pozostawiane nie tylko na jedzeniu ślady zębów.

Jak zwalczyć gryzonie?

Zapewne nie jest Ci obce słowo deratyzacja, czyli zwalczanie gryzoni przy pomocy wszelkich środków chemicznych, fizycznych lub biologicznych. Walkę możesz podjąć samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się deratyzacją.

Osobom, które chcą stoczyć samodzielny bój z nierównym przeciwnikiem, polecamy zaopatrzyć się w trutki i łapki na myszy i szczury. Znaleźć je można tutaj: https://tedan.pl/sklep/deratyzacja-zwalczanie-szczurow-myszy-i-gryzoni/.

Domowe sposoby na gryzonie

Dawniej najskuteczniejszą łapką na myszy był kot. Rzeczywiście zwierzęta polne nie lubią się z kotami, dlatego już sama obecność kota w domu i roztaczający się w powietrzu jego zapach może zniechęcić gryzonia do wejścia do środka.

Innym domowym sposobem jest rozstawienie po mieszkaniu roślin, które odstraszają myszy i szczury. Do tego celu wykorzystać można miętę, dziewannę, dziki rumianek lub oleandra. Miejsca, przez które myszy mogłyby przedostać się do środka warto też spryskać lakierem do włosów, jako że jego zapach średnio jest przez nie lubiany.

Wszystko wskazuje na to, że w Twoim domu na dobre zadomowiły się gryzonie? Odwiedź sklep Tedan.pl, gdzie znajdziesz środki do walki z gryzoniami. Sprawdź tutaj: https://tedan.pl/sklep/deratyzacja-zwalczanie-szczurow-myszy-i-gryzoni/szczurolapki-myszolapki/

[Artykuł sponsorowany]