Szlachetna Paczka to inicjatywa, już prawie wszędzie dobrze znana, powołana przez ks. Jacka Stryczka.

Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku. Obdarowano wtedy dzięki grupie studentów duszpasterstwa akademickiego 30 rodzin. W 2013 roku było to już 17 684 rodzin, czyli 70 700 osób, którym pomogło 530,5 tys darczyńców. Wartość pomocy wyniosła 33,1 mln zł.

Rodziny do projektu są wybierane dzięki rekomendacjom instytucji lub zaufanych osób prywatnych, przy czym najczęściej źródłem doboru rodzin są placówki szkolne. Następnie trafiają one do bazy i są przyporządkowywane wolontariuszowi, którego zadaniem jest przeprowadzić wywiad z głową rodziny w towarzystwie wolontariusza towarzyszącego. W spotkaniu wolontariusza z rodziną powinni uczestniczyć jej wszyscy członkowie. Wolontariusze oceniają obecną sytuację rodziny. Muszą wtedy zapytać o dochody i wydatki rodziny, o to od jakiego czasu rodzina jest w ciężkiej sytuacji, czego rodzina potrzebuje. Przede wszystkim jednak muszą wysondować, czy paczka będzie impulsem do zmiany swojego życia dla członków rodziny. To jest najważniejsza misja Szlachetnej Paczki. Realizuje się ona dzięki mądrej pomocy, czyli takiej, która jest dostosowana do potrzeb rodziny i ten piękny gest nie jest kierowany wyłącznie współczuciem i dobrym sercem a dostrzeżeniem bohaterstwa (jedno z kluczowych terminów „Paczki”) członków rodziny.

Po zakwalifikowaniu rodziny do udziału w projekcie, wolontariusz uzupełnia arkusze zawierające podstawowe informacje dotyczące rodziny, które udało się zebrać podczas spotkania. Kwalifikuje ją także do określonej kategorii: chore/ niepełnosprawne dziecko w rodzinie, rodzina wielodzietna, starość i samotność, choroba/ niepełnosprawność w rodzinie, nieszczęście, samotny rodzic, inne.

Na samym końcu sporządza opis rodziny, przedstawiając jej sytuację i wskazując na jej potrzeby. Opis ten mogą przeczytać przyszli darczyńcy. Oczywiście dopiero po otwarciu bazy, która tego roku otworzyła się dzień wcześniej niż planowano, bo 21 listopada. Prędzej jednak arkusze wraz z opisem są sprawdzane na poziomie rejonu, regionu i wreszcie na poziomie ogólnopolskim przed tzw. liderów.

Obecnie trwa Kampania Szlachetnej Paczki w celu pozyskania jak największej liczby darczyńców. Jedną paczkę może przygotowywać wiele osób. Co ważne, paczka musi spełniać podstawowe potrzeby rodziny jak choćby żywność czy ubrania. Jeśli nie stać nas na sfinansowanie całej paczki dla wybranej przez nas rodziny, możemy poprosić o pomoc swoich znajomych, rodzinę, współpracowników, wszystkich którzy chcą i są w stanie sprawić by święta w którejś z potrzebujących rodzin były radośniejsze niż zwykle.

W tym roku finał Szlachetnej Paczki zaplanowany jest na 13-14 grudnia, kiedy to dojdzie do doręczenia paczek dla rodzin przez wolontariuszy. Towarzyszyć im mogą, jeśli zgodzą się na to obdarowywane rodziny, darczyńcy. W dobrym zwyczaju jest, że rodzina odwdzięcza się darczyńcy drobnym gestem lub prezentem np. małą laurką przygotowaną przez dzieci.

Radość z pomagania łączy pomagających i potrzebujących. My także zachęcamy do wzięcia udziału w akcji i podjęcia się roli darczyńcy.

Będziemy Wam prezentować często wzruszające opisy rodziny. W ten sposób Wy także będziecie mogli wybrać rodzinę, której pomożecie, jeśli tego jeszcze nie dokonaliście.

Tutaj znajdziecie listę potrzebujących rodzin z rejony Toruń – Stare Miasto.