Jutro o godz. 12:00 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika odbędzie się kolejny już tzw. ,,czarny protest”. Kilka dni temu Sejm RP odrzucił obywatelski projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, złożony przez Komitet Ratujmy Kobiety. Główna manifestacja odbędzie się na Wiejskiej w Warszawie.

Organizatorzy toruńskiej manifestacji zachęcają do przyjścia w czarnych strojach na znak swojego sprzeciwu. Program zakłada czytanie fragmentu ,,Piekła kobiet” Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Protesty w Toruniu organizowane są przez spontaniczny ruch obywatelski, za którym nie stoi żadna organizacja. Wszyscy, którzy nie zgadzają się z łamaniem praw kobiet w Polsce będą mile widziani, jak mówią organizatorzy. Zapraszają oni również inne podmioty pozarządowe do wsparcia jutrzejszego protestu.

W poniedziałek, 3 października, w całym kraju odbędzie się Ogólnopolski Strajk Kobiet. Wszystkie kobiety, które nie będą musiały iść do pracy zastrajkują. Ma to oczywiście związek z przyjęciem przez Sejm RP projektu stowarzyszenia Ordo Iuris, który całkowicie zakazuje aborcji, a jednocześnie odrzuceniem drugiego zaproponowanego przez Komitet Ratujmy Kobiety. W Toruniu protestujący zbiorą się w poniedziałek pod pomnikiem Mikołaja Kopernika o godzinie 15:00.

24 października 1975 roku na Islandii miał miejsce podobny strajk. Wówczas ponad 90% obywatelek nie pojawiło się w pracy. Chciały w ten sposób zaprotestować przeciwko nierównościom płci. Zamiast pójść do pracy czy zajmować się domem postanowiły… cały dzień nic nie robić. Miało to ogromne konsekwencje. Państwo zostało sparaliżowane, a niektóre zakłady pracy musiały zostać zamknięte. Wszystko to miało na celu pokazanie jak wielką rolę w społeczeństwie pełnią kobiety. Pięć lat później prezydentem Islandii została kobieta.

Polki 41 lat po wydarzeniach na Islandii chcą przeprowadzić podobny protest. Do przeprowadzenia tej akcji zachęca m.in. aktorka i reżyserka Krystyna Janda. Wiele osób oraz instytucji zadeklarowało już swoje poparcie dla tej inicjatywy.