Wraz z końcem lipca w Galerii Sztuki Wozownia pojawią się trzy nowe wystawy. Tym razem nie rozczarują się ci, którzy elementy przyrody chętnie oglądają nie tylko za oknem. Roślinne pajęczaki, fotografie krajobrazu – podziwiać je można już 31 lipca. Swoje prace zaprezentują także studenci i absolwenci poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.

Basia Sokołowska – O przerażeniu istot żywych

Przyroda żyje: czuje, cierpi, z uporem walczy o przetrwanie. Doskonale widać to w pracach Basi Sokołowskiej, absolwentki Uniwersytetu w Sydney i Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat głównym tematem dzieł artystki są elementy roślinne – traktowane jednocześnie jako podmiot sztuki i tworzywo artystyczne. W cyklu zdjęć „O przerażeniu istot żywych” wybranym gatunkom traw lub kwiatów, nadaje ona formę poruszających się insektów. Zamarłe w ruchu, wydają się pełne emocji: atakują, bronią się, uciekają. Ich zachowania są efektem podszytego przerażeniem instynktu walki lub ucieczki – podstawowych i ponadczasowych strategii przetrwania. Fotografując zainscenizowane starcia roślinno-zwierzęcych bohaterów, Sokołowska kreśli przekonujące mapy lęku i agresji. – Chcę zbadać czyste mechanizmy konfrontacji, więc pokazuję je bez realiów kulturowych czy gatunkowych, przez jakie zazwyczaj postrzegamy konflikty. – deklaruje artystka. Inspiracją dla wystawy „O przerażeniu istot żywych” są strategie psychologiczne leżące u podłoża twórczości Louise Burgeois.

Tytus Szabelski – Rekonstrukcja

Przez wieki sądzono, że najzdolniejszym kreatorem krajobrazu jest natura. Łagodne wzniesienia, kręte koryta rzek, trawiaste łąki – to jej dzieła. Obecnie jednak człowiek udowadnia, że w swoich pracach dzielnie dotrzymuje jej kroku. Wierne kopie naturalnie powstałych miejsc sprawiają, że granica między przyrodą a cywilizacją zaciera się na naszych oczach. W wyrazisty sposób udowadniają to zdjęcia Tytusa Szabelskiego – fotografa, absolwenta UMK. W swoich pracach zwraca on uwagę na zachowania i relacje ludzi: między sobą, ale także z otaczającą ich przestrzenią. Jego cykl „Rekonstrukcja” to zbiór fotografii, ukazujących rzeczywiste miejsca, które fotografowi udało się uchwycić podczas licznych wyjazdów. Przedstawione przestrzenie, na pierwszy rzut oka sprawiające wrażenie naturalnych, w całości zostały jednak wykreowane przez człowieka. Przejście dla zwierząt nad autostradą przypominające karczowisko, kanał służący do odprowadzania wody, podobny do rzeki, czy las o zbyt regularnych odstępach między drzewami – to tylko niektóre z prac. Artysta rejestruje tego typu przestrzenie, a zwraca przy tym uwagę na niejednoznaczne rozgraniczenie pomiędzy sztucznymi a naturalnymi formami ukształtowania terenu.

Rafał Boettner-Łubowski i Pracownia Otwartych Interpretacji Sztuki

Sztuka może odnosić się do rzeczywistości i natury, ale może również „skupiać” się sama na sobie. – twierdzą członkowie Pracowni Otwartych Interpretacji Sztuki. Pracownia działa przy Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i od lat skupia studentów zafascynowanych twórczym przekazem sztuki. Program jednostki koncentruje się na realizacji wypowiedzi artystycznych, które mają reprezentować powiązania, dialog i relacje z innymi dziełami, i postawami twórczymi. Młodzi artyści, tworzący w ramach Pracowni, w swoich działaniach starają się obejmować jak najszerszy zakres mediów i rozwiązań wizualnych. Mają też jasny cel: wieloznaczność treści i otwartość myślenia o sztuce to podstawa każdego dzieła. Wystawa „Rafał Boettner-Łubowski i Pracownia Otwartych Interpretacji Sztuki” ma na celu zaprezentowanie wybranych poszukiwań twórczych osób związanych z Pracownią. W jej skład wchodzą prace kierownika i pomysłodawcy projektu – doktora habilitowanego Rafała Łubowskiego oraz propozycje artystyczne absolwentów i studentów.

gdzie: Galeria Sztuki Wozownia (ul. Rabiańska 20)
kiedy: 31.07.2015 — 13.09.2015
bilety: 5 zł/3 zł

[fot. materiały prasowe]