W starożytności i średniowieczu było to jedno ze zjawisk, których ludzie obawiali się najbardziej. Niegdyś wierzono, że zwiastuje wojny, zarazy i karę boską na grzeszną ludzkość. Dziś już nikt się go nie boi, za to fascynuje wszystkich. Już jutro, 20 marca zaćmienie Słońca.

Niestety na terytorium Polski nie będzie widoczne zaćmienie całkowite. Widoku Słońca zasłoniętego przez Księżyc doświadczą mieszkańcy Grenlandii, Wysp Owczych, Spitsbergenu i najbardziej na północ wysuniętych części Europy. W Polsce tarcza Księżyca zakryje od 60 d0 76 procent tarczy Słońca. Największe zaćmienie w naszym kraju zobaczą mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego.

W Toruniu zjawisko rozpocznie się o godzinie 9.45. Jego kulminacja przypadnie na 10:54 (u nas spodziewać się można zasłonięcia ponad 70% Słońca). Astronomiczne widowisko zakończy się o 12.05. Słońce widoczne będzie ok. 35 stopni nad horyzontem.

Przypominamy, że bezpośrednie spoglądanie w Słońce może być bardzo groźne dla wzroku, a nawet skutkować całkowitą jego utratą! Do obserwacji zaćmienia należy więc się przygotować i skorzystać z gadżetu chroniącego wzrok. Najlepsze i najbezpieczniejsze byłyby specjalne okulary z ciemnym filtrem, dostępne w sklepach astronomicznych, bądź maska spawalnicze. Dają one gwarancję bezpieczeństwa. Często do obserwacji zaćmień używa się np. przyciemnionego (przydymionego) szkiełka czy kliszy rentgenowskiej. Nie chronią one jednak wzroku w stu procentach.

Do obserwacji najlepsze będą miejsca położone wysoko lub nieosłonięte budynkami. Biorąc pod uwagę, że trudno o nie w Toruniu warto skorzystać z propozycji Centrum Sztuki Współczesnej (ul. Wały gen. Władysława Sikorskiego 13), która zaprasza do oglądania zaćmienia ze swojego dachu. Wstęp od godziny 10.00, oczywiście darmowy.

Warto spróbować podjąć się obserwacji zjawiska. Następne tak głębokie zaćmienie na terytorium Polski dopiero w 2026 roku.., Miejmy tylko nadzieję, że pogoda dopisze i chmury nie popsują słonecznego widowiska.

źródło: http://www.planetarium.torun.pl/art/231/zacmienie-slonca.html

[fot. Aruminska/Wikimedia Commons]