Decyzją rządu zostały zamknięte wszystkie szkoły i uczelnie w całym kraju. Decyzja ogłoszona dzisiaj przez premiera Mateusza Morawieckiego obowiązuje na ten moment przez najbliższe dwa tygodnie, do 25 marca.

Zajęcia na toruńskich uczelniach odwołane, wybory na UMK odbędą się normalnie

Na początku zaznaczmy, że uczelnie nie zostają zamknięte. W terminie od 12 do 25 marca nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zalecił uczelniom podczas konferencji prasowej rządu, aby zapewniały studentom zajęcia online. Administracje toruńskich uczelni powinny pracować w normalnym trybie, nie będzie również ograniczana działalność naukowa pracowników.

Wicepremier Gowin poinformował także, że „procedury wyboru władz uczelni” powinny wyglądać normalnie, co dotyczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Odbędą się one jutro, 12 marca o godz. 16:00, co potwierdził na dzisiejszej konferencji prasowej rzecznik uczelni Marcin Czyżniewski. Elektorzy zgromadzeni w Auli UMK mają być oddaleni od siebie na tyle, na ile będzie to możliwe.

Podobnie odniósł się również do terminów rekrutacji na studia wyższe, które nie powinny być w żaden sposób zakłócone.

Zawieszenie zajęć potwierdził rektor UMK Andrzej Tretyn w specjalnym zarządzeniu odwołującym się do decyzji rządu.

Placówki edukacyjne zamknięte od poniedziałku

W czwartek i piątek, 12 i 13 marca, w szkołach podstawowych, żłobkach i przedszkolach odbywać się będą wyłącznie zajęcia opiekuńcze, a od poniedziałku, 16 marca, zostaną zamknięte wszystkie placówki edukacyjne. Szkoły ponadpodstawowe przestaną funkcjonować już od jutra, 12 marca.

Jak czytamy w wypowiedzi dla strony miasta, zdaniem dyrektor toruńskiego Wydziału Edukacji Anna Łukaszewska, odbycie się kwietniowego egzaminu ósmoklasisty i majowych matur nie jest jest zagrożone.

Tym samym placówki edukacyjne dołączają do zawieszonych instytucji kulturalnych i klubów sportowych, które zrezygnowały z udziału w rozgrywkach lub będą się one odbywać bez udziału publiczności.