Studenci z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika już kolejny raz prowadzą badania archeologiczne na ulicy Szpitalnej. Najpewniej będą to już ostatnie. Co udało im się odkryć?

Kilkanaście dni temu rozpoczęła się „Jakubowa Ekspedycja Instytutu Archeologii UMK”. Są one prowadzone pod kierunkiem prof. Grażyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej. Jej uczestnikami są doktoranci i studenci Wydziału Nauk Historycznych UMK, którzy odbywają ćwiczenia terenowe. Wsparcia udzielają im wolontariusze zainteresowani archeologii.
Szpital-przytułek z okresu średniowiecza przy ulicy Szpitalnej jest poddawany pracom wykopaliskowym od 2014 roku. Czy coś ciekawego udało się odnaleźć?

– Zaledwie po kilku dniach tegorocznych prac, na podwórzu w warstwie gruzu znalezione zostały część flaszy na płyny, a w poziomie z XV wieku, wśród licznych kuchennych garnków z pokrywkami, mis i dzbanów – srebrny szeląg krzyżacki wyemitowany po 1416 r. oraz maleńka kościana piszczałka zachowana w całości – udziela informacji dział promocji i informacji UMK dla ddtorun.pl. – W piwnicach, gdzie zachowały się wnęki w ścianach i badany jest fundament, zostało kilka szklanych buteleczek.

Szpital stanowi bardzo cenny obiekt badań ze względu, że jest bardzo dobrze zachowany pod względem kształtu i miejsca. Był on kiedyś przytułkiem dla wdów, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1330 roku.