Oczywiście nie stawią się w toruńskiej instytucji osobiście. Ich ducha „wskrzeszą” uczestnicy debat o przywództwie Polaków.

W debatach oksfordzkich zmierzą się 4 zespoły, złożone ze studentów i licealistów. Tezami debat będą:

1. Myśl polityczna Romana Dmowskiego miała za jego życia pozytywny wpływ na przebieg historii Polski.

2. Gen. Józef Piłsudski był charyzmatycznym przywódcą.

Co ważne, debaty odbędą się przy udziale publiczności, więc każdy z nas może pojawić się w Centrum Sztuki Współczesnej. Publiczność będzie mogła zadawać pytania w trakcie wystąpień mówców. Po mowach strony propozycji (zwolennicy postawionej tezy) i strony opozycji (przeciwnicy postawionej tezy) będzie można wesprzeć jedną lub drugą stronę, gdyż przewidziane są 2-minutowe wystąpienia członków publiczności.

Później Marszałek województwa zarządza tajne głosowanie, podczas którego publiczność wybiera zwycięzców debaty.

O celu organizowanych debat mówi Krzysztof Duda, koordynator przedsięwzięcia – Projekt „Debaty o przywództwie Polaków” zakłada organizację 2 debat oksfordzkich z okazji przypadającej w tym roku 80 rocznicy śmierci generała Józefa Piłsudskiego. Naszym celem jest realizacja misji Toruńskiej Inicjatywy Obywatelskiej jaką jest m. in. edukacja obywatelska oraz patriotyczna. Ponadto projekt ma służyć upowszechnieniu debat oksfordzkich, które są naszym zdaniem ciekawym narzędziem edukacji nieformalnej.

Nad poziomem merytorycznym debat czuwają Fundacja Szkoła Liderów oraz Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych. Patronat objął marszałek województwa Piotr Całbecki i Młodzieżowa Rada Miasta Torunia.

Debaty odbędą się w sali Labsen w CSW 11 czerwca w godzinach 12:30 – 15:30.

Debaty oksfordzkie należą do kategorii wydarzeń niezwykle ciekawych ze względu na możliwość odpierania racji przeciwników niemal od razu. Dlatego w CSW będzie bardzo ciekawie i emocjonująco.

Dołączcie do wydarzenia. Przyjdźcie, zabierzcie głos i wybierzcie zwycięzców!