Nieopodal Torunia odbędzie się już po raz ósmy wyjątkowa impreza łącząca kujawskie krajobrazy z szatańskimi zdolnościami. Podczas festiwalu Parzybroda odbędą się koncerty, odczyty literackie, projekcje filmowe, spacery i warsztaty. Wszystko to pod duchowym przewodnictwem patronów wydarzenia Jana Parzybrody i Edwarda Stachury.

Parzybroda, Stachura, Kujawy i… przeróżności

O ile postać Edwarda Stachury, autora licznych poezji, opowiadań, powieści, wreszcie listów i dzienników, kojarzyć zapewne każdy, o tyle Jana Parzybrodę już nie. To wędrowny poeta, muzyk, artysta. Wychowany w okolicach Aleksandrowa Kujawskiego bywał w Portugalii, Danii czy Gruzji. W jego twórczości można odnaleźć wrażenia z tych wypraw wymieszane z pięknem kujawskiej przyrody. Postać mało znana, a niektórzy mówią, że wręcz nigdy taka osoba nie istniała, lecz pomimo tego zdecydowanie warto ją odkryć w trakcie festiwalu jego imienia.

Miejscem odbywania się Festiwalu Parzybroda są w tym roku trzy miejscowości: Aleksandrów Kujawski, Białe Błota oraz Ciechocinku. Czymś , co wyróżnia Festiwal są różnorodne przestrzenie w jakich się odbywa: las nad rzeką Tążyną, klub Fado, biblioteka czy kino. W tym roku wystąpią m.in. : niezależne zespoły, takie jak łódzkie 19 Wiosen, trudny do jednoznacznego sklasyfikowania Kinsky, Mazzol (free jazz, folk, muzyka klasyczna i eksperymentalna), Ukryte Zalety Systemu (postpunk, nowa fala) poeta, prozaik Adam Wiedemann, poeta Konrad Góra, BÁSNÍK TICHO (poeta z Czech), INAU (country rap z Czech), ŠOUMEN (Czechy).

Wybierając się na Parzybrodę będzie można obejrzeć kultową „Siekierezadę” powstałą na podstawie prozy Edwarda Stachury a także obraz „Polonaise” o lokalnej, a dokładnie z Aleksandrowa Kujawskiego, wersji patriotyzmu.

Ciekawym wydarzeniem będą warsztaty dla dzieci, w których wcielą się one w twórców piosenek… punkowych, poznają krótką historię tej muzyki, co zaowocować ma nawet kolażem przemyśleń współczesnego młodego człowieka w formie punkowego manifestu. Dorośli dowiedzą się co młodego człowieka irytuje, cieszy i wkurza. Dwudniowe warsztaty, które odbędą się w Ciechocinku dadzą poznać i punk dzieciom, i dzieci dorosłym.

Festiwal Parzybroda (24 – 25 sierpnia 2018) – program

DZIEŃ I (24.08.2018) godz. 10.00 – Ciechocinek, Miejska Biblioteka im. Janusza Żernickiego – Michał Miegoń oraz teatr Pomarańczowy Cylinder – tworzenie piosenek punkowych – warsztaty dla dzieci

część I godz. 16.00 – Ciechocinek, kino „Zdrój” – Projekcja filmu POLONAISE (reż. Agnieszka
Elbanowska)

godz. 16.20 – Ciechocinek, kino „Zdrój” – Projekcja filmu SIEKIEREZADA (reż. Witold
Leszczyński)

godz. 19.00 – Aleksandrów Kujawski, klub Fado – Prezentacje poetyckie: BÁSNÍK TICHO
(Czechy), KONRAD GÓRA

godz. 20.00 – Koncert w Fado: INAU (Czechy)

godz. 21.00 – Koncert w Fado: ŠOUMEN (Czechy)

DZIEŃ II (25.08.2018)

godz. 10.00 – Ciechocinek, Miejska Biblioteka im. Janusza Żernickiego – Michał Miegoń oraz teatr
Pomarańczowy Cylinder – tworzenie piosenek punkowych – warsztaty dla dzieci, część II

godz. 13.00 – Aleksandrów Kujawski – miasto na styku wielu kultur, spacer z przewodnikiem
Andrzejem Klocem / zbiórka pod klubem Fado

BIAŁE BŁOTA, SCENA W LESIE NAD TĄŻYNĄ

godz. 18.00 – Prezentacja poetycka: ADAM WIEDEMANN

godz. 19.00 – Koncert: MAZZOLL

godz. 20.00 – Koncert: UKRYTE ZALETY SYSTEMU

godz. 21.00 – Koncert: KINSKY

godz. 22.00 – Koncert: 19 WIOSEN

godz. 23.00 – Afterparty w klubie Fado: Neighbourhood Fred & Crabapple Jack (The Dogs of
Peace)

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.