Kleje są niezbędne do prawidłowego zamocowania tapet na ścianach. Wybór odpowiednich produktów tego typu pozwala nie tylko na szybkie, ale również na trwałe tapetowanie bez ryzyka, że w toku użytkowania tapet dojdzie do ich rozwarstwienia lub odklejenia się.

Kleje do tapet a zabiegi przygotowawcze

Można spotkać dwie odmiany klejów do tapet, jeśli chodzi o sposób przygotowania ich do klejenia. Tańsze produkty wymagają rozpuszczenia w wodzie. Wówczas trzeba wygospodarować sobie dodatkowe 20-30 minut. Dostępne są jednak również kleje do tapet gotowe do użytku bezpośrednio po ich rozpakowaniu.

Parametry klejów do tapet – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup kleju do tapet, warto zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry. Kluczowy będzie rodzaj tapety, do której może być zastosowany dany klej.

Większość produktów tego typu pozwala na przymocowywanie do ściany tapet papierowych (jedno lub dwuwarstwowych), ale można się spotkać także z tapetami fizelinowymi (czyli wykonanymi z włókien celulozowych lub tekstylnych), tapetami z włókna szklanego, korkowymi czy też winylowymi (które charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na zmywanie).

Oprócz tego skład kleju może być tak skonfigurowany, że będzie zapobiegał grzybom i pleśni oraz umożliwiał korygowanie już po jego naniesieniu. Ciekawym rozwiązaniem, które stosują producenci nowoczesnych klejów do tapet, jest także zmiana jego barwy z transparentnej na inną (np. różową).

Pozwala to na dokładne naniesienie takiego kleju. Jednocześnie dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w zakresie technologii produkcji kleju do tapet, jego kolorowa barwa po wyschnięciu zmienia się na przezroczystą.

Opakowania kleju do tapet – rodzaje

Jeśli chodzi o opakowanie kleju tapetowego, można się spotkać z butelkami i wiadrami, ale również z produktem znajdującym się w poręcznej tubce. Te ostatnie doskonale sprawdzą się przy doklejaniu końcówek lub podklejaniu odstających albo wystrzępionych elementów.

Warto mieć takie kleje do tapet w zapasie. Doskonale sprawdzi się on przy finalizowaniu prac wykończeniowych lub w przypadku konieczności wykonania prac naprawczych.

Ile kleju do tapety kupić?

Zakup odpowiedniej ilości opakowań kleju do tapet pozwala na uniknięcie sytuacji, w której w trakcie tapetowania okaże się, że go zabrakło lub z drugiej strony – po pracach wykończeniowych pozostanie jego spora nadwyżka.

Przyjmuje się, że opakowanie 200g kleju starczy do wytapetowania od 30 do 50 m2 ścian. W przybliżeniu oznacza to zwykle około 10 rolek tapety. Producenci klejów do tapet bardzo często oznaczają jego wydajność na opakowaniach. Warto się z tego typu danymi dokładnie zapoznać przed zakupem.

Przed zakupem kleju do tapet należy wykonać dokładne pomiary ścian w pomieszczeniu, za pomocą odpowiednich narzędzi, jak np. zwijana miarka.

Warto kupić nieco więcej kleju niż wyjdzie to w obliczeniach, ponieważ może się okazać, że konieczne będzie wprowadzenie drobnych korekt lub też duża ilość kleju zostanie zużyta do doklejenia końcówek tapet (np. przy podłodze lub w narożnikach ścian).

[Źródło: materiały partnera]