Kompresor powietrza jest jednym z tych urządzeń, które jeszcze do niedawana było wykorzystywane wyłącznie w specjalistycznych warsztatach samochodowych lub stacjach benzynowych, a obecnie jest stosowane powszechnie w gospodarstwach domowych (głównie za sprawą zwiększenia dostępności cenowej). Narzędzie to, potocznie zwane sprężarką, opiera swoje działanie o wtłaczanie gazu pod wysokim ciśnieniem do urządzeń np. do kół w celu ich napompowania.

Jakie jest zastosowanie kompresora powietrza?

Kompresor powietrza jest rodzajem sprężarki, która pozwala osiągnąć wysokie ciśnienie gazu sprężonego. Funkcja ta sprawia, że jest to narzędzie, mające szerokie zastosowanie m. in. na stacjach benzynowych czy też warsztatach samochodowych, umożliwiając szybkie napompowanie kół w samochodzie. Warto przy tym podkreślić, że kompresor powietrza – z powodzeniem jest wykorzystywany także w gospodarstwach domowych – pozwala napompować basen, piłki, ale również umożliwi dokładne oczyszczenie niektórych sprzętów ogrodniczych, jak choćby kosiarka. Nie ma więc konieczności szukania stacji benzynowej wyposażonej w kompresor, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia oszczędności czasu i wygody.

Mniej popularnym zastosowaniem tego urządzenia jest malowanie ścian, ogrodzeń czy mebli. Umiejętne posługiwanie się kompresorem powietrza znacząco usprawnia tę zwykle bardzo żmudną i czasochłonną czynność podczas prac remontowych, a dodatkowo daje znacznie lepsze efekty niż malowanie ręczne, ponieważ nie pozostawia smug i zacieków.

Kompresor jest wykorzystywany także do:

– działania klimatyzacji (poprzez zwiększenie ciśnienia obniża temperaturę);

– zwiększenia głośności klaksonu w samochodzie (wyposażenie w kompresor zwiększa jego głośność);

– zwiększenie mocy silnika (jego seryjne wprowadzenie, jako element budowy silnika zwiększa jego wydajność i moc).

Właściwe wykorzystanie kompresora powietrza

Kluczową kwestią podczas używania kompresora powietrza jest analiza wilgotności otoczenia. Jeśli jest ono zbyt wysokie (np. podczas deszczowej pogody), wówczas może dojść do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia elementów urządzenia. Producenci mając świadomość tego mankamentu, zalecają zaopatrzenie się dodatkowo w osuszacz powietrza sprężonego, które zapobiegnie negatywnemu wpływowi wilgoci na mechanizm kompresora powietrza i tym samym przydłuży jego żywotność.

Wybierając najbardziej odpowiedni do potrzeb użytkownika maszyny i narzędzia nie należy kierować się chwilową modą na dany model, lecz należy wysłuchać rad specjalisty, który pomoże dokonać właściwego wyboru.

[Artykuł sponsorowany]