Koło Naukowe Historyków Pamięci, Zakład Historii XX wieku Instytutu Historii i Archiwistyki oraz Wydział Nauk Historycznych UMK w Toruniu zapraszają na akademicką debatę panelową: „Spory o polską politykę zagraniczną w okresie II Rzeczypospolitej”, w której wezmą udział profesorowie: Marek Kornat (UKSW/PAN), Mariusz Wołos (UP im. KEN/PAN)  i doktor Patryk Tomaszewski (UMK).

Okres od 1918 do 1939 roku, który przyjęło się określać mianem dwudziestolecia międzywojennego, charakteryzował brak stabilizacji w stosunkach międzynarodowych. W obliczu wynikających z tego dylematów stanęło ówczesne państwo polskie. Bezpieczeństwo, suwerenność, a po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego dobitnie akcentowane aspiracje mocarstwowe były uwarunkowane przyjęciem określonej wizji polityki zagranicznej, o którą toczyły spory środowiska polityczne II RP. Po wybuchu II wojny światowej polemiki i dyskusje o polskiej polityce zagranicznej dwudziestolecia międzywojennego zostały przeniesione na emigrację, ponieważ nie mogły odbywać się w warunkach niemieckiej, a następnie sowieckiej okupacji. Tragizm światowego konfliktu, który przyniósł upadek polskiej państwowości zrodził pytania o charakter polskiej polityki zagranicznej w latach 1918-1939. Skłonił też do dyskusji nad możliwościami realizacji alternatywnych koncepcji, które nie doczekały się spełnienia.

Intencją organizatorów jest skonfrontowanie poglądów na polską politykę zagraniczną dwóch największych środowisk politycznych II RP: piłsudczykowskiego i narodowego. Tym samym myśl przewodnia debaty wpisuje się w polemikę określoną przez wybitnego polskiego działacza emigracyjnego – Jerzego Giedroycia (1906-2000), który powiedział, że „Polską rządzą dwie trumny: Piłsudskiego i Dmowskiego”. Wydarzenia polityczne po 1989 roku wykazały, że idee piłsudczykowskie i narodowo-demokratyczne nie są tylko „sporami o trumnę”, a stanowią trwałe dziedzictwo suwerennej Polski.

Paneliści zabiorą głos w ośmiu problemowych kwestiach, w ramach których wystąpią z replikami. Organizatorzy przewidzieli możliwość zgłaszania pytań z sali – po trzech podstawowych wypowiedziach panelistów w ramach każdej kwestii.

Debata rozpocznie się we wtorek 26 stycznia w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych Collegium Humanisticum UMK (Bojarskiego 1) o godzinie 17.00.