Według fizyków z Cambridge wystarczy do tego zapamiętanie zaledwie kilku liter. Wam – drodzy mieszkańcy ( i turyści) potrzeba aż 4 dni, aby zdążyć na wszystkie atrakcje, które przygotował dla Was Toruń z okazji Festiwalu Nauki i Sztuki.

14. już z kolei edycja festiwalu, tym razem pod hasłem „człowiek współczesny” rozpocznie się w Toruniu 25 kwietnia. Oprócz nauki sztuki wiązania krawatu zostało przygotowanych 160 wydarzeń: spotkań, imprez, pokazów i warsztatów naukowych, które pozwolą Wam poznać, to co nieznane.

Między innymi będziecie mogli dowiedzieć się: jak ugotować czarninę zgodnie z przepisem najstarszej książki kucharskiej, co zrobić na wypadek uderzenia pioruna w tramwaj i jak stworzyć średniowieczne nakrycie głowy. Ponadto dostaniecie odpowiedź na pytanie: czy Szarik z „Czterech Pancernych…” istniał naprawdę, czy pieluchy mają dobry wpływ na rośliny oraz co wspólnego mają ze sobą action painting, kalafior i roboty.

Całość zainauguruje panel dyskusyjny pt.: „Europa wczoraj, dziś i jutro” z udziałem historyków: prof. Jerzego Kłoczowskiego, prof. Janusza Tazbira i dziekana Wydziału Humanistycznego UMK, prof. Andrzej Szahaja, którzy podejmą próbę polemiki na temat przeszłości Europy, miejsca Polski w jej dziejach, a także perspektyw na przyszłość.

Tradycyjnie udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny, choć na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Więcej informacji oraz dokładny program wydarzeń dostępny jest na stronie: http://www.festiwal.torun.pl/

Organizatorami TFNiS są Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta i Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Po raz pierwszy weźmie w nim udział również Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

 

[fot.Andrzej Romański,  www.facebook.com/TFNiS]