18 stycznia w CKK Jordanki odbył się Bal Stulecia, który wpisuje się w obchody setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Podczas Balu wyłoniono szczególnie zaangażowane Toruniowi osoby, w ramach plebiscytu „Współczesny Torunianin Stulecia”.

Wydarzenie, które odbyło się w sobotę, zostało objęte patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy. Bal stanowił idealną okazję do wyłonienia ważnych dla Torunia osób, w ramach plebiscytu „Współczesny Torunianin Stulecia”. Wyróżnione osoby swoim szczególnym zaangażowaniem służą, bądź służyły Toruniowi oraz jego mieszkańcom lub promują Toruń w kraju i poza jego granicami. Torunianie otrzymali wyróżnienia w 6 kategoriach stworzonych przez specjalnie powołaną kapitułę: kultura, nauka, sport, gospodarka, oświata oraz zdrowie.

Współczesny Torunianin Stulecia – kto otrzymał taki tytuł?

Do zdobywców tego nadzwyczajnego miana należą:

  1. Krystyna Szalewska-Gałdyńska, która otrzymała tytuł w kategorii „kultura” za swoją działalność artystyczną,
  2. Prof. Jan Tajchman, który otrzymał wyróżnienie w kategorii „nauka” za swoją działalność jako architekt i konserwator związany z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK,
  3. Ryszard Olszewski, który otrzymał wyróżnienie w kategorii „sport”, za swoje osiągnięcia w dziedzinie koszykówki,
  4. Jarosław Józefowicz, który otrzymał wyróżnienie w kategorii „gospodarka” za swoją działalność jako Prezes Zarządu TZMO SA w Toruniu,
  5. Alojzy Lech Kowalski, który otrzymał wyróżnienie w kategorii „Oświata” za swoją wieloletnią działalność na rzecz dzieci, jako dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24,
  6. Dr Bohdan Dowbor, który otrzymał wyróżnienie w kategorii „zdrowie” za swoją działalność jako ordynator oraz wybitny lekarz w Szpitalu Miejskim w Toruniu.

Podczas Balu Stulecia wręczone zostały również medale jubileuszu 100-lecia, które przyznano firmom, instytucjom i osobom zasłużonym dla miasta Torunia.

Osobom wyróżnionym serdecznie gratulujemy! Życzymy również dalszej, wspaniałej pracy na rzecz Torunia oraz jego promocji nie tylko w kraju, ale również za granicą.

Źródło: torun.pl