Mało który współczesny polski literat tak silnie polaryzuje opinię publiczną. Jedni ją kochają, drudzy nienawidzą, ale nikt nie przechodzi obok jej twórczości obojętnie. Dorota Masłowska wraca na Majowy BUUM Poetycki, by promować swoją najnowszą książkę.

Kiedy w wieku 19 lat opublikowała swoją pierwszą powieść (przygotowywaną podczas nauki do matury) krytycy i czytelnicy osłupieli. Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną szokowała surrealistyczną fabułą, przedstawiającą życie marginesu społecznego, a także językiem, pełnym słowotworów wymieszanych z mową ulicy, dla którego nie istnieją żadne reguły, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia autorki. Wszystkie te elementy stały się znakiem firmowym autorki. Zarzucano Masłowskiej, że sprowadziła literaturę do poziomu rynsztoka, ale może po prostu o współczesnym społeczeństwie nie można inaczej pisać, jeśli chce się je zaprezentować zgodnie z rzeczywistością? Pisarka słynie także z żonglowania aluzjami do rodzimej popkultury, jak również kultury undergroundowej – inspirację może znajdować i w prasie kobiecej, i w tekstach piosenek punkrockowych. Sama zresztą tworzy alternatywną muzykę pod szyldem Mister D, gdzie okazuje się nie tylko świetną tekściarką, ale również zadziwiająco sprawną wokalistką.

Do księgarń trafiła właśnie najnowsza pozycja autorki Pawia królowej Kochanie, zabiłam nasze koty. Więcej niż możesz zjeść to jednak nie powieść, a zbiór felietonów, które ukazywały się w latach 2011-2013 w tygodniku „Zwierciadło”, w stałej rubryce autorki, będącej czymś w rodzaju parodii rubryki kulinarnej.

Mimo nazwiska o charakterze spożywczym mogę respondentom wcale nie kojarzyć się z kuchnią. Wszyscy wiedzą, że piszę książki, że nagrywam płyty, a mało kto domyśla się, że w wolnym czasie również trochę jem. O tym nieujawnianym dotąd fakcie pisałam do magazynu „Zwierciadło” felietony. Przez dwa lata prowadziłam tam rodzaj rubryki spożywczej, w którym z właściwą sobie swadą opisywałam jedzone jedzenie. Te grubymi nićmi szyte refleksje kulinarne stanowiły jednak wyłącznie pretekst dla rozważań szerszych: chwalenia się zagranicznymi podróżami, opisywania potknięć moralnych znajomych, czy ujawniania drastycznych szczegółów ze swoich operacji plastycznych.

Na miłośników dobrej literatury szykuje się zatem prawdziwa uczta. Dorota Masłowska opowie o swojej najnowszej książce na tegorocznej odsłonie Majowego BUUM-u Poetyckiego w ACKiS „Od Nowa” (ul. Gagarina 37a). BUUM odbędzie się w dniach 11-14 maja, organizatorzy nie podali jeszcze dokładnej daty spotkania z pisarką.