Przez pięć dni w tygodniu od stycznia 2016 r. będzie można korzystać w Toruniu z bezpłatnej pomocy prawnej.

Pomoc jest adresowana do: 1) osób uprawnionych do korzystania z pomocy społecznej z powodu m.in.: przemocy w rodzinie, długotrwałej lub ciężkiej choroby, niepełnosprawności, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej, bezrobocia, potrzeby ochrony macierzyństwa, sieroctwa, ubóstwa czy wielodzietności 2) młodzieży do 26. roku życia 3) seniorów po ukończeniu 65. roku życia 4) osób, które korzystają z Karty Dużej Rodziny, tj. rodziny z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu 5) każdego zagrożonego lub poszkodowanego w wyniku np. katastrofy naturalnej, awarii technicznej, klęski żywiołowej.

Porady będą udzielane w zakresie prawa pracy, spraw administracyjnych, prawa podatkowego, ubezpieczenia społecznego, spraw karnych, cywilnych i rodzinnych oraz przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Owa pomoc prawna polegać będzie na sporządzeniu projektu pisma o zwolnieniu od kosztów sądowych lub ustanowieniu pełnomocnika z urzędu, informacji o stanie prawnym i przysługujących uprawnieniach lub obowiązkach, wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego. Prawnicy pomogą torunianom także w sporządzeniu projektu pisma, z wyłączeniem pisma procesowego, wszczynającego postępowanie sądowe lub sądowo-administracyjne.

Bezpłatnej pomocy prawnej udzielać mają adwokaci lub radcy prawni wskazani przez Okręgową Radę Adwokacką i Okręgową Izbę Radców Prawnych, z którymi gmina Miasta Torunia podpisała już umowę. Pomoc prawna ma być również świadczona przez organizacje pozarządowe.

Bezpłatna pomoc prawna będzie udzielana od poniedziałku do piątku. Oto dokładne godziny otwarcia punktów:

1) ul. Wały gen. Sikorskiego 10: w godz. 7:30-11:30 oraz 11:30-15:30

2) ul. Grudziądzka 126b: w godz. 8:00-12:00 oraz 13:00-17:00

3) ul. Poznańska 52: w godz. 9:00-13:00 oraz 13:00-17:00

4) ul. Dziewulskiego 38: w godz. 9:00-13:00

Nieodpłatne udzielanie pomocy prawnej finansowane jest z budżetu państwa przez udzielenie powiatom dotacji celowej. Prowadzenie jednego punktu kosztuje miesięcznie 5 150 zł. Roczna kwota dotacji dla Torunia wyniesie 494 tysiące złotych.

[Fot. Angelika Plich]