Festiwal Teatrów Ulicznych – jedno z najważniejszych i najbardziej spektakularnych toruńskich wydarzeń – powrócił w 2015r. po latach nieobecności. Każdy spektakl przyciąga mnóstwo widzów zarówno z Torunia, jak i z innych miast.

Dwa lata temu toruński Festiwal Teatrów Ulicznych był okazją do podziwiania między innymi podniebnych akrobacji na stalowych konstrukcjach czy członków Teatru Pijana Sypialnia w zabawnym i pełnym ironii spektaklu „Wodewil Warszawski”. Z kolei w zeszłym roku do Torunia przybyli artyści z Hiszpanii, by pojeździć po Szerokiej na wielkim… kole, niebem nad starówką zawładnęli linoskoczkowie, a na Bulwarze artyści dosłownie latali nad głowami widzów.

Co nas czeka w to lato?

Festiwal Teatrów Ulicznych właściwie już się rozpoczął – na początku czerwca przy fontannie Cosmopolis wystąpili artyści z grupy „Duety Kwartety Sekstety”, prezentując opowieść o miłości i – nieodłącznym elemencie tego uczucia – zazdrości.
Kolejne widowiska czekają nas już w ten weekend. 24 i 25 czerwca, o godzinie 16:00 i 22:00, na Rynku Staromiejskim pojawią się artyści z Wielkiej Brytanii. Spektakl „Spark!” to połączenie dynamicznej choreografii i sztuki światła z muzyką wykonywaną na żywo.
1 lipca o godzinie 16:00, na Rynku Staromiejskim powinny pojawić się przede wszystkim dzieci. Teatr Szczęście przygotował dla nich prawdziwe cyrki. Nie zabraknie elementów komizmu, żonglerki, tańca, pantomimy, a także wspólnej zabawy. Natomiast 2 lipca o tej samej godzinie na Rynku Staromiejskim będzie można podziwiać „Klauna w balonie”. To kolejna propozycja Teatru Szczęścia, która bawi zarówno najmłodszych, jak i tych trochę starszych.
W kolejny lipcowy weekend na Rynku Staromiejskim pojawią się młodzi chłopcy z Belgii, by zaprezentować flamandzki folklor w nietypowym wydaniu. Grupa Symbolica specjalizuje się w tańcu flagowym. Młodzi artyści łączą delikatność flag z solidnością muzyki, tworząc atrakcyjne widowisko.
14 lipca o godzinie 16:00 oraz godzinie 20:00 starówką zawładną fińscy motocykliści. Nie liczcie jednak na pokaz jazdy na ziemi. Artyści zaprezentują zapierające dech w piersiach akrobacje kaskaderskie. Założyciele teatru Race Horse Company pragnęli stworzyć bezkompromisowy i efektowny rodzaj cyrku. Już w lipcu będziecie mogli sprawdzić, czy im się to udało.
Swoimi umiejętnościami kaskaderskimi i akrobatycznymi pochwalą się również aktorzy niemieckiego Bängditos Theater. 22 lipca, o godzinie 16:00 i 19:00, tym razem na Rynku Nowomiejskim, rozśmieszy nas duet nieustraszonego kierowcy i jego kompana. Tylko dla widzów o mocnych nerwach – pojawią się płomienie i balansowanie na krawędzi samochodu.
Spektakl „Elina” przygotowany przez estońską artystkę skłoni nas do chwili refleksji. To historia kobiety, która, wydaje się, ma wszystko, a w rzeczywistości nie ma nic. Na widzów czeka połączenie akrobacji na szarfach z pantomimą. Pokaz odbędzie się 29 lipca o godzinie 16:00 i 19:00 przy fontannie Cosmopolis.
W sierpniu także nie zabraknie wrażeń. W weekend, 10 i 11 sierpnia, czeski Teatr V.O.S.A przemierzy Toruń w rytm muzyki granej na żywo. Artyści będą poruszać się na specjalnie zaprojektowanych pojazdach będących jednocześnie scenami-konstrukcjami. Nie zabraknie interakcji z widzami.
Ostatnia tegoroczna propozycja Festiwalu Teatrów Ulicznych to spektakl toruńskiej grupy. Inspiracją do jego powstania były konflikty etniczne i wojna na Bałkanach. Członkowie Teatru Biuro Podróży mieli okazję spotkać się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Zaowocowało to niesamowitym dziełem pełnym efektów świetlnych, ognia oraz akrobacji na szczudłach. Spektakl będzie można obejrzeć 9 września.

Tegoroczne pokazy i spektakle cechują się niezwykłą różnorodnością. Zarówno osoby żądne wrażeń, jak i te szukające chwili refleksji, relaksu czy łaknące ambitniejszej formy znajdą coś dla siebie. Jedno jest pewne: wakacje w Toruniu na pewno nie będą nudne. Wstęp na Festiwal Teatrów Ulicznych jest bezpłatny. Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem.