Teatr to nie tylko spektakle na scenie. Wiedzą o tym doskonale pracownicy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. To właśnie z ich inicjatywy po raz pierwszy zorganizowany zostanie Festiwal Teatrów Ulicznych, podczas którego wystąpią znane polskie i zagraniczne zespoły.

Sztuka bez ram i barier – oto cel przyświecający wielu artystom naszych czasów. W podobnym kierunku zmierzają organizatorzy, którzy dbają o to, by zapewnić występującym coraz to nowsze możliwości. Plenerowe spektakle to jedna z form najchętniej wybieranych przez widzów. Zwłaszcza w okresie letnim, gdy pogoda dopisuje, a coraz dłuższe dni pozwalają na częstsze spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Festiwal Teatrów Ulicznych ma stanowić coroczną imprezę, podczas której Torunianie będą mieli szanse obejrzeć występy specjalizujących się w tym zespołów. – W ciągu ostatnich trzech lat gościliśmy w Toruniu najbardziej uznane europejskie grupy teatrów ulicznych. Duże zainteresowanie widzów tą formą sztuki skłoniło nas do rozszerzenia formuły prezentowania spektakli plenerowych. Toruń zyska w ten sposób nowy festiwal — wyjaśnia Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Podczas pierwszej edycji festiwalu uczestnicy będą mogli obejrzeć m.in. C’era una volta, czyli nowa produkcja włoskiej grupy Ondadurto Teatro. Przedstawienie utrzymane zostało w bajkowym klimacie, lecz, jak mówią sami artyści, to znacznie więcej niż spektakl o księżniczkach i bohaterach. Opowieści i legendy pochodzące z tradycji wielkich autorów, od braci Grimm do Lewisa Carrolla, od Hohanna Karla Augusta Musäusa do Hansa Christiana Andersena, są tu zinterpretowane na nowo, w mrocznej atmosferze, i ze „słodko-kwaśnym” posmakiem. Przedstawienie będzie można oglądać dwukrotnie: 26 i 27 czerwca przy Hali Sportowo-Widowiskowej w Toruniu. Spektakl rozpocznie się o godzinie 22.00.

Kolejny, tym razem czeski spektakl Plovarna zespołu Bratri v tricku, można będzie obejrzeć 26 lipca. Widowisko utrzymane będzie w klimacie lekkim i z dużą dozą humoru, nie zabraknie także cyrkowych środków ekspresji – żonglerki, chodzenia po linie i akrobacji w parach. W ramach festiwalu wystąpi także Teatr Pinezka, który od 35 lat bawi ludzi na ulicach całego świata. Dawniej, co roku, występował w Toruniu pod pomnikiem Kopernika i po latach chętnie tutaj wraca. 8 sierpnia odegra dwa spektakle: „Marionetarium Klauna Pinezki” oraz „Stary Klaun i morze”. Program, 21 sierpnia, zamknie Teatr Pijana Sypialnia i spektakl „Wodewil Warszawski” (spektakl przełożony z 22 sierpnia).

Spektakle dostępne są dla szerokiej publiczności i zapewnią dobrą zabawę przedstawicielom każdej grupy wiekowej. Ciekawym urozmaiceniem prezentowanych widowisk będą zastosowane efekty sceniczne, akrobatyczne, pirotechniczne lub świetlne. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

 

[fot. Serena Cremaschi]