Miłość, samotność, zrozumienie, strach – to emocje wypływające z głębi ludzkiego serca. Na powierzchnię wydostają się niewielkimi szczelinami, szparami powstałymi w skutek naszych interakcji ze światem i otaczającymi nas ludźmi. To właśnie one stały się inspiracją dla twórców filmu Prześwity, którzy pragną ukazać widzom nowe spojrzenie na człowieka i jego zmagania.

Miejscem rozgrywającej się akcji Karolina Ford (reżyserka produkcji) zrobiła stary, podupadający dwór znajdujący się w niewielkiej wsi. Budynek lata świetności ma już za sobą, pod warstwą zniszczenia i starości skrywa jednak dawne piękno. Podobnie dzieje się w przypadku jego mieszkańców – podstarzałego małżeństwa, które już dawno zatraciło łączące je uczucie i dawną radość życia. Małgorzata (Maria Kowalik) samotnie zmaga się ze starością. Obserwując w lustrze postępujące zmiany nie czuje się już kobietą, ma również za złe mężowi to, że ten tak beznamiętnie ją traktuje. Antoni (Jerzy Przeczewski) to z kolei niepewny, wylękniony staruszek, który nie czuje się na siłach sprostać wymaganiom żony. Panicznie boi się, że stanowi dla niej rozczarowanie, więc najchętniej przebywa poza domem. Wzajemne uniki i niedomówienia sprawiają, że atmosfera w posiadłości staje się coraz bardziej nieznośna. Wtedy właśnie na filmowej scenie pojawiają się pozostali bohaterowie. Natalia (Delfina Wilkońska) i jej narzeczony (Dźmitry Vinsent Papko) to para młodych, zakochanych w sobie ludzi. Są pełni energii, pasji i radości życia, które daje im łączące ich uczucie. Do dworku przybywają by zaopiekować się chorującym dziadkiem Natalii. Nie domyślają się, że niszcząca atmosfera miejsca udzieli się także im.

Prześwity to produkcja krótkometrażowa, której twórcami są filmowcy ściśle związani z Toruniem. Film był ich amatorskim pomysłem, który, mimo trudności, postanowili zrealizować. Potrzebne fundusze zbierali drogą internetową, a rozgłos sprawie nadawali odwiedzając inne miasta i opowiadając o swoich planach. Pokaz zaplanowany w Studenckim Klubie Od Nowa będzie premierą stworzonego przez nich dzieła i już teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

gdzie: Kino Studenckie „Niebieski Kocyk” (ACKiS „Od Nowa”, Gagarina 37a)
kiedy: sobota, 16 maja 2015
godzina: 19:00
bilety: wstęp wolny
[fot. materiały prasowe]