Czy świat, w którym żyjemy jest światem spełnionych marzeń? Czy potrafimy dostrzec wszystkie jego odcienie? Czy budując wyidealizowaną republikę marzeń, jesteśmy w stanie zrozumieć pojęcie wolności?

Odpowiedzi na te pytania być może przybliży nam projekt Galerii Rusz, odbywający się w ramach Dni Grzegorza Ciechowskiego. Twórczość artysty i toruńskiego zespołu Republika nie zdezaktualizowała się od 1981r. Od czasów komunizmu po czasy nam współczesne – doskonale opisuje kondycje społeczeństwa i otaczającą nas rzeczywistość, zwracając uwagę na kluczowe wartości, o których zbyt często zapominamy. Tytuł jednej płyty zespołu Republika – Republika marzeń – stał się inspiracją dla artystów z Galerii Rusz. Konfrontacja prl-owskiego dążenia do wolności ze współczesną bezkrytyczną idealizacją, skłania do poszerzonej refleksji nad światem marzeń… no właśnie, jakich? Utraconych? Spełnionych? Zapomnianych?

Republika to jedno z najważniejszych zjawisk na polskiej scenie muzycznej. Artyści Galerii Rusz chcą odświeżyć pamięć o jej muzycznym dziedzictwie i przypomnieć twórczość Grzegorza Ciechowskiego. Pragną pobudzić w odbiorcach refleksję na temat konsumpcyjnego świata zachodu, który ślepo podziwiamy i zastanowić się, czy w pełni wykorzystujemy wolność, o którą walczyło poprzednie pokolenie i o której Republika tak często śpiewała. Republika naszych marzeń jest wielokolorowa. Świat nie jest ani czarny, okrutny i zły, ani różowy, piękny i dobry. Zawiera w sobie wszystkie te odcienie. Chodzi o to, żeby je wszystkie zauważać – tłumaczy Rafał Góralski. Kultowy znak zespołu biało czarne pasy został połączony z jego kolorową wariacją, by zwrócić uwagę na to, że świat nie musi być szary, a marzeń nie powinno nam narzucać dążenie do konsumpcji, ale dążenie do bycia sobą.

Galeria_Rusz_autobus_ciechowsk

Fot. [materiały prasowe]

Prace składające się na projekt Republika marzeń, będą prezentowane w grudniu, na bilbordach i pojazdach komunikacji miejskiej w dwóch miastach: Toruniu i Warszawie. Galeria Rusz to grupa artystyczna zajmującą się kreowaniem i prezentacją sztuki w przestrzeni miejskiej. Kreatywnie adaptując dorobek zespołu Republika, stworzyła naprawdę ciekawy projekt, który będzie można oglądać:

1-31.12.2015 ekspozycja prac na bilbordach w Toruniu (ul. Szosa Chełmińska i Bulwar Sztuki przy CSW „Znaki Czasu”) oraz w Warszawie (w wybranych punktach miasta)
7-20.12.2015 ekspozycja prac na autobusie i tramwaju komunikacji miejskiej w Toruniu

 

Więcej informacji o projekcie znajdziecie tutaj:
http://galeriarusz.art.pl/
https://www.facebook.com/GaleriaRusz
http://www.torun.pl/pl/
Fot. [materiały prasowe]