Kolorowe szyldy, kawiarniane ogródki, tłumy spacerujących turystów – tak ulica Szeroka prezentuje się na co dzień. 29 sierpnia nabierze jednak jeszcze więcej barw. Pojawią się rycerze, średniowieczne przysmaki i…rozpędzone beczki ze śledziami. Wszystko to za sprawą VII Święta Ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi.

Ulica Szeroka to ważny punkt na mapie Torunia. Każdego roku tysiące turystów kieruje tu swoje kroki, szukając atrakcji i dobrej zabawy. Muzeum, restauracje, stragany z pamiątkami – w tej części Starówki nie sposób się nudzić. Ulica Szeroka to także miejsce spotkań samych mieszkańców. Dziś torunianie szukają tu rozrywki i odpoczynku, dawniej jednak główna arteria Starego Miasta była centrum przemysłu i handlu. W zdobionych kamienicach warsztaty mieli bogatsi rzemieślnicy, a wzdłuż brukowanej ulicy wznoszono stragany kapeluszników, płatnerzy i zielarzy. I choć obecnie niewielu interesuje się zamierzchłą historią miasta, władze Torunia dbają o to, by nie została ona całkiem zapomniana.

Święto ulicy Szerokiej, a także ulicy Królowej Jadwigi – drugiej z głównych alei Starego Miasta, to próba pokazania, jak znaczące były one przez lata dla rozwoju i funkcjonowania Torunia. Organizatorzy przywołują klimat średniowiecznego miasta, a na spotkanie z historią zapraszają wszystkich zainteresowanych. W tym roku impreza odbędzie się już po raz siódmy, a wśród atrakcji nie zabraknie tradycyjnych elementów. – Główną atrakcją VII Święta Ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi – jak co roku – będzie Turniej Toczenia Beczek ze Śledziami nawiązujący do nadanego Toruniowi w 1537 roku przez króla Zygmunta Starego przywileju składu śledzi i soli. – zapowiada Maja Nakonowska z Biura Toruńskiego Centrum Miasta. Zaproszenia do udziału w wyścigu otrzymało kilkanaście miast, a udział w imprezie potwierdziło już kilka z nich. W szranki z toruńską drużyną stanie ośmiu konkurentów m.in. z Kalisza, Szczecina, Kołobrzegu czy Sandomierza. Zasady Turnieju Toczenia Beczek ze Śledziami są bardzo proste. Każda z drużyn dostaje odpowiednią beczkę, a zadaniem zawodników jest jak najszybsze przepchnięcie jej na koniec wyznaczonej trasy. Tor ma ok. 100 m, a ciągnie się po pochyłości ulicy Królowej Jadwigi na odcinku od Wielkich Garbar do Rynku Nowomiejskiego. Turniej rozpocznie się o godzinie 11:30 od prezentacji przybyłych drużyn. Po niej nastąpi wyścig, który mieszkańcy będą mogli obserwować na całej długości toru i gorąco kibicować swoim faworytom. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie wręczenie nagród zmagającym się w turnieju zespołom (nastąpi to ok. godz. 15:00). Jak co roku zwycięzcy Turnieju zdobędą statuetkę Złotego Śledzia, zaś dla pozostałych drużyn przygotowano atrakcyjne nagrody pocieszenia.

Podczas imprezy nie zabraknie także innych atrakcji. Organizatorzy zaplanowali m.in. nawiązujące do turnieju konkursy z nagrodami dla publiczności. O historyczną oprawę i prawdziwie średniowieczny klimat zadbają aktorzy Teatru Impresaryjnego „Afisz” oraz formacja Sarmackie Dziedzictwo z Bydgoszczy. Na styku Starego i Nowego Miasta zostanie zrekonstruowana granica, a strzec jej będzie oddział rycerzy. Jak zapewnia Maja Nakonowska, nie zabraknie też gier i zabaw plebejskich oraz rycerskich pojedynków. W planach jest również urządzenie średniowiecznego jarmarku. Dla najmłodszych uczestników święta w sąsiedztwie Piernikarni Toruńskiej zorganizowane zostaną warsztaty plastyczne i malowanie twarzy, które poprowadzą członkowie Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”. Swoje stoiska rozstawią także: Fundacja Feniks, Fundacja Pomocy Samotnym Matkom, Stowarzyszenie na Rzecz Samodoskonalenia i Zrównoważonego Rozwoju „Extra Team”, Fundacja Światło, Fundacja You Have It, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, PTTK Oddział Miejski w Toruniu.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

[fot. Angelika Plich]