Za najlepsze odmiany win białych uznaje się powszechnie chardonnay, riesling i sauvignon blanc. Choć ich nazwy znane są większości z nas, mało kto potrafi wskazać kraj pochodzenia tych słynnych szczepów. Chardonnay dziś uprawiany z sukcesem w Kalifornii, Argentynie czy Australii, swoje narodziny zawdzięcza Francuzom. Podobnie jest z sauvignon blanc, który najlepsze rezultaty daje m.in. w Dolinie Loary. Riesling natomiast pochodzi z Niemiec.

Wina białe – najsłynniejsze szczepy

Pochodzący z francuskiej Burgundii szczep chardonnay daje wina o przeróżnej stylistyce – w zależności od miejsca produkcji. Podczas gdy jedne są ascetyczne, mineralne i „chłodne” (Chablis we Francji), inne posiadają skoncentrowaną i beczkowaną stylistykę (Nowy Świat). Z uwagi na fakt, że chardonnay nie ma wygórowanych wymagań co do warunków klimatycznych uprawia się go w tak różnych miejscach, jak Francja, Niemcy, Włochy, USA, Mołdawia czy Bułgaria. Różnice można dostrzec w smaku – chłodny klimat rodzi zazwyczaj wina o aromatach jabłka i cytrusów, ciepły natomiast z nutami bananów, ananasów i innych owoców tropikalnych.

Fot. materiały partnera.

Fot. materiały partnera.

Riesling zwany też rieslingiem reńskim uprawia się w Niemczech od co najmniej 500 lat. Obecnie za najważniejsze obszary występowania tej odmiany uznaje się południowo-zachodnie Niemcy i francuską Alzację. Poza granicami swojej ojczyzny riesling uprawiany jest również m.in. w Wachau w Austrii, Clare Valley w Australii, Finger Lakes w USA i Elgin w RPA. Szczep ten daje wina o wysokiej kwasowości, która współgra z aromatem jabłka, gruszki, mango czy ananasa.

Równie szlachetny co powyższe, sauvignon blanc uprawiany jest między innymi w Dolinie Loary oraz w Nowej Zelandii – to właśnie tam powstają jego najlepsze odmiany. Trunki, które z niego powstają odznaczają się świeżością oraz wspaniałym aromatem porzeczek, agrestu, trawy i ziół.

Wina białe – podawanie

Wina białe podajemy schłodzone. Nie zapominajmy jednak, by temperaturę odpowiednio dopasować do rodzaju trunku:

l wina cieliste (łagodne, mięsiste, o niskiej taninie) serwujemy w temperaturze około 12°C,

l wina musujące najlepiej smakują, gdy podane są w temperaturze 7-10°C,

l słodkie wina serwuje się w zależności od ciężaru – najlżejsze w 6°C, poważne tokaje natomiast w 12°C,

l lekkie wina białe chłodzimy do temperatury 8-10°C.

Wytrawne wina białe najbardziej pasują do owoców morza, lekkich sałatek, ryb, drobiu, cielęciny, wędlin, pasztetów na zimno i makaronów. Słodsze najlepiej sprawdzą się natomiast jako aperitif lub w połączeniu z deserami.

[Artykuł sponsorowany]