Jadłodzielnia studencka to pomysł w Toruniu zupełnie nowy. O jej powstaniu i o tym, czym można podzielić się z potrzebującymi opowiedział nam Michał Piszczek, jeden z inicjatorów powstania tego typu miejsca. Już drugiego w Toruniu.

To już druga jadłodzielnia w Toruniu

Pierwszą toruńską jadłodzielnią otwarto 10 sierpnia 2016 roku. Działa ona w pawilonie nr 27 targowiska Manhattan. Nowa, druga już, jadłodzielnia funkcjonuje w Domu Studenckim nr 3 przy ul. Moniuszki od 27 stycznia. Na jakiej zasadzie ona działa, jakie produkty mogą się przydać? Odpowiada współorganizator przedsięwzięcia Michał Piszczek:

Przynosić można wszystko, oprócz surowych jajek, surowego mięsa i alkoholu. Można zostawiać wszystko to, co sami byśmy zjedli i co nie jest popsute. Ważne ,żeby było to opisane – jeśli jest to np.robiona przez nas samych zupa czy inna potrawa.

Oto przykładowe produkty, którymi dzielili się do tej pory mieszkańcy Torunia:

Zupy warzywne

Zupy warzywne

Pasty

Pasty

Misją organizatorów toruńskich jadłodzielni Michała Piszczka i Sylwii Kowalskiej jest ograniczenie marnowania jedzenia. Indywidualni konsumenci, jak informuje Federacja Polskich Banków Żywności, wyrzucają w Polsce ponad 2 mln ton jedzenia, a jeśli do tego doliczyć niesprzedaną przez sklepy żywność, ilość ta wzrasta do 9 mln ton rocznie. Jadłodzielnie mają być impulsem do tego, żeby wyrzucanego jedzenia było jak najmniej. Idea dzielenia się jedzeniem powstała w Niemczech. Coraz lepiej przyjmuje się w Polsce, czego Toruń jest doskonałym przykładem.

Kto może skorzystać z usług jadłodzielni?

– Każdy bez względu na status społeczny może korzystać z jedzenia pozostawionego w jadłodzielni. Kiedy komuś w szafkach lub lodówce zalega jakiekolwiek jedzenie może je dostarczyć na Manhattan lub jeśli jest studentem, do DS 3 – zapewnia Michał Piszczek – Wkrótce otwieramy trzecią, ogólnodostępną Jadłodzielnie, czynną 24 godziny na dobę. Będzie ona usytuowana blisko starówki, przy ul. Waryńskiego – zapowiada inicjator toruńskich jadłodzielni. Powstanie ona najwcześniej w połowie lutego. Następna, tym razem położona na terenie Uniwersytetu, rozpocznie swoje działanie najprawdopodobniej już w marcu.

O zapotrzebowaniu na punkty, w których możemy podzielić się żywnością, świadczy coraz większe zapełnienie lodówek studenckiej i „manhattańskiej” jadłodzielni. Usytuowanie punktu dzielenia się żywnością w akademiku wydaje się świetnym pomysłem. Studentom dość często zostaje jedzenie, które do tej pory musieli wyrzucać do kosza, wyjeżdżając na weekendy czy święta do swoich domów. Teraz wystarczy, że wykonają parę kroków i udadzą się z chlebem, owocami czy warzywami do pobliskiej jadłodzielni, z której zresztą będą mogli skorzystać także sami studenci.

Jeśli idea jadłodzielni przyjmie się wśród studenckiej społeczności, Michał Piszczek zapowiada otwarcie kolejnych jadłodzielni. Tym razem na wydziałach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tak by każdy miał do niej dostęp. Powstanie kolejnych punktów dzielenia się jedzeniem jest jak najbardziej możliwe.  – Mamy już zapytanie z Wydziału Prawa i Administracji UMK. Teraz jednak skupiamy się na otwarciu Jadłodzielni w pobliżu starówki oraz osiedla Słoneczne Tarasy. Planujemy także akcję informacyjną dla mieszkańców miasta – mówi nam Michał Piszczek. Kampania informacyjna wykroczy poza Internet i prasę. Idea jadłodzielni dotrze bezpośrednio do mieszkańców Torunia  z ulic miasta, dzięki czemu dowiedzą się o niej osoby bezdomne.

Zjazd sympatyków foodsharingu

To jednak nie wszystko, 4 i 5 marca  w Toruniu odbędzie się ogólnopolski zjazd sympatyków idei foodsharingu. Organizatorów toruńskich jadłodzielni czeka sporo pracy. Wydarzenie to odbędzie się w Kulturhauzie, przy ul. Poniatowskiego 5/2. Na zjazd przybędą opowiadać o swoich doświadczeniach przedstawiciele ruchu dzielenia się żywnością z Torunia, Poznania, Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Organizatorzy serdecznie zapraszają na to wydarzenie, na którym dowiedzieć się będzie można o tym np., jak zorganizować jadłodzielnię. A wystarczy do tego kilka metrów powierzchni, lodówka i parę półek.

Jak wesprzeć toruńskie jadłodzielnie? Proponujemy zacząć od polubienia fanpage’a ich organizatorów – Jadłodzielnia Foodsharing Toruń

Spotykając się z informacjami na nim zamieszczanymi szybciej pomyślimy o tym, żeby przynieść jedzenie, którego sami nie skonsumujemy do jadłodzielni. W ten sposób pomożemy też dowiedzieć się o tej pięknej idei większej liczbie osób, do czego serdecznie zachęcamy i my.

Adresy toruńskich jadłodzielni

Jadłodzielnia Manhattan: targowisko Manhattan, pawilon nr 27, otwarta codziennie w godzinach: 6:00 – 22:00.

Studencka Jadłodzielnia: Dom Studencki nr 3, ul. Moniuszki 16/20, otwarta codziennie w godzinach 7:00 – 20:00.

[Aktualizacja] – Kolejna, trzecia jadłodzielnia znajduje się przy ul. Waryńskiego 19.

[Fot. profil Jadłodzielni na Facebooku]