Toruńska ilustratorka Iwona Chmielewska, która jest twórczynią niezwykłych książek obrazowych, znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Nagrody Hansa Christiana Andersena – najbardziej prestiżowego wyróżnienia przyznawanego twórcom literatury dziecięcej.

Toruńska ilustratorka na krótkiej liście nominowanych do Nagrody Hansa Christiana Andersena

Iwona Chmielewska ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Ma na swoim koncie wiele międzynarodowych nagród. Najważniejszą z nich jest Złote Jabłko zdobyte na Biennale Ilustracji w Bratysławie za książkę „Thinking ABC”,  która za pomocą obrazu uczy koreańskie dzieci języka angielskiego. Artystka jest także laureatką Bologna Ragazzi Award. Książki obrazowe Iwony Chmielewskiej wydawane są, m.in. w Korei Południowej (gdzie ma nawet swój fanklub), Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku i w Niemczech. Ponadto była uczestnikiem wystaw sztuki książki w Seulu, Bolonii, Monachium, Bratysławie, Tokio, Kopenhadze, Frankfurcie, Bernie, Warszawie i innych miastach świata. Od kilku lat jej książki regularnie ukazują się także na polskim rynku. Jedna z nich – „Cztery strony czasu” – poświęcona jest naszemu miastu.

Torunianka znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Nagrody Hansa Christiana Andersena. Nagroda ta przyznawana jest przez IBBY (International Board on Books for Young People). Nominacje podzielone są na dwie kategorie: autorzy i ilustratorzy. Obok Iwony Chmielewskiej, która była rzecz jasna nominowana w kategorii ilustratorów, znalazły się takie nazwiska jak: Pabla Bernasconiego z Argentyny, Lindę Wolfsgruber z Austrii, Xiong Liang z Chin, Igora Oleynikov z Rosji i Albertine ze Szwajcarii. W kategorii autorów nominowani są z kolei: Marie-Aude Murail z Francji, Farhad Hassanzadeh z Iranu, Eiko Kadono z Japonii, Joy Cowley z Nowej Zealandii and Ulf Stark ze Szwecji. Laureatów nagrody poznamy 26 marca 2018 r. podczas Bologna International Children’s Book Fair.

Źródło: www.torun.pl