13 października na terenie Fortu I odbędzie się rekonstrukcja bitwy z 1944 r. Pod Janikowem starły się z wojskami niemieckimi armie polska i radziecka. 

Rekonstrukcja bitwy z października 1944 r. pod Janikowem rozpocznie się 13 października o godz. 9:00 i potrwa do godz. 15:00.Organizatorami niecodziennego wydarzenia w forcie położonym przy ul. Winnej 19 są Pancerni „Festung” Toruń oraz Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Rex” oraz Fort I Toruń – Centru Kulturalno-Historyczne. Rekonstrukcja bitwy z czasów II wojny światowej odbywa się pod nazwą II Toruńskie Manewry. W pierwszej edycji wydarzenia brali udział rekonstruktorzy wojsk okresu I wojny światowej.

Po rekonstrukcji manewrów 1. Armii Wojska Polskiego, Armii Czerwonej i oddziałów SS Wiking będzie można pozwiedzać zakamarki Fortu I.  Zwiedzanie, wieńczące dzień pełen atrakcji w Forcie I, ma potrwać do godz. 17:00.

Jakie militaria zobaczymy?

Co podczas niego zobaczymy? Opowiada jeden z organizatorów rekonstrukcji Jan Huzakowski – Pojawią się motocykle oraz samochody pancerne. Oprócz tego podczas rekonstrukcji zostanie wykorzystana duża liczba karabinów z epoki. Będą moździerze a także granatniki.

W rekonstrukcji bitwy z października 1944 r. pod Janikowem wezmą udział gospodarze Fortu I Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” oraz Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Rex”  a także goście Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Barbarossa”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Wiking”, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej GRH „Weichsel”.

Więcej grup – większy rozmach

Istnieje możliwość przesyłania zgłoszeń przez inne grupy rekonstrukcyjne, chcące dołączyć do wydarzenia. Wystarczy wysłać wiadomość adres: grh.rex@onet.pl lub zgłosić  telefonicznie pod numerem 721 520 696. Z uwagi na brak udzielenia dotacji przez instytucje publiczne organizatorzy proszą chętnych uczestników o wsparcie w wysokości 20 zł od osoby na ciepły posiłek lub 35 zł, jeśli ktoś chce zdecydować się na nocleg na terenie Fortu (w tej cenie zapewnione są kolacja i śniadanie).

Więcej szczegółów można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.