Listopadowe wieczory mogą nużyć. Studentom pozostaje sporo alternatywnych opcji: ciepły kocyk z gorącą czekoladą, energetyczny koncert, przytulny bar z zimnym piwem (bądź próba zdobycia tytułu króla parkietu) albo poszerzanie filmowych horyzontów w Niebieskim Kocyku. W przypadku wyboru kulturalnej rozrywki w studenckim kinie – ten tydzień zapowiada się interesująco!

W poniedziałek zostanie wyświetlony film wybitnego irańskiego reżysera, Asghara Farhadiego. Poprzednie dzieło Irańczyka (Rozstanie) zdobyło niemal wszystkie możliwe nagrody. Jak będzie tym razem? Należy się przekonać. Przeszłość to pierwszy film Farhadiego stworzony poza Iranem. Fabuła została osadzona we Francji. Marie (w tej roli znana z Artysty Berenice Bejo) oraz Ahmad (Ali Mossafa) od czterech lat nie są razem. Ich spotkanie ma być krokiem do formalnego rozwiązania ich małżeństwa: mężczyzna przyjeżdża podpisać papiery rozwodowe. Pozornie, problem zawarty w filmie może wydawać się błahy, jednak jak zwykle, Asghar Farhadi rozrysował ludzkie emocje na tyle zawile, by zmusić czytelnika do pełnej koncentracji. Marie potrzebuje rozwodu, ponieważ planuje ślub z Samirem (znany z Proroka Tahar Rahim). Okazuje się, że atmosfera w domu kobiety daleka jest od ideału. Wraz z upływem akcji kolejne tajemnice wychodzą na jaw. Jak wygląda prawda? Przygotujcie się na niesamowite zwroty akcji.

Wtorkowy wieczór to świetna okazja, by zapoznać się z ostatnią częścią tryptyku Ulricha Seidla. Raj: Nadzieja to historia zbyt szybko wchodzącej w życie trzynastolatki. Reżyser stworzył opowieść o obsesyjnym poszukiwaniu miłości. Melanie spędza wakacje w austriackich górach na obozie dla otyłych nastolatek. Dziewczyna ma dość interesującą rodzinę, stanowiącą słabe podłoże wychowawcze: jej matka wyjechała do Kenii poszukać sobie wakacyjnego faceta, a dewocyjna ciotka nawiedza sąsiadów z katolicyzmem na ustach. Za to Melanie na wakacjach prowadzi podwójne życie. W ciągu dnia kontroluje własne ciało pod okiem trenera i dietetyka w jednej osobie (a dla lepszego efektu potajemnie podjada słodycze), natomiast wieczorami korzysta z uroków życia dorosłych. Alkohol, papierosy i rozmowy o seksie – to jej codzienność, jednak w głównej bohaterce budzi się pod wpływem otoczenia również kobiecość. Skrywane pożądanie dużo starszego mężczyzny przeradza się w obsesję dziewczyny. Czy uda jej się zdobyć obiekt swoich pragnień?

[fot. materiały promocyjne]