Choć Dzień Kobiet już dawno za nami, w Galerii Sztuki „Wozownia” artystki rządzą cały czas. Biorąc stery we własne ręce ruszają z cyklem nowych wystaw. A jest naprawdę w czym wybierać: spacer po Berlinie, kulturalna historia Śląska, refleksja nad cyklem życia – w tym miesiącu każdy z odwiedzających znajdzie w Wozowni coś interesującego.

 

Izabela Łęska „Spacery subiektywne”

Zwiedzanie miasta to poznawanie go kawałek po kawałku, odczuwanie tego co zawiera, dotykanie tego co je tworzy. Z takim nastawieniem na ulice Berlina wyszła Izabela Łęska, która ze swojego pobytu w niemieckiej stolicy przywiozła materiał na nową wystawę. „Spacery subiektywne” to zapis tego, co w zachodniej metropolii urzekło artystkę najbardziej. Wśród wystawianych prac znajdują się notatki i zapisane obserwacje, nie brakuje też przedmiotów, często bardzo dziwacznych, znalezionych podczas zwiedzania. Izabela Łęska, kierując się koncepcją przepadku obiektywnego, pozwoliła by to miasto ją prowadziło i by samo wskazało jej to, co powinna zobaczyć.

Dorota Chilińska „Projekt życie”

Świat żyje wokół nas – każdy jego fragment, komórka, atom. Energia wiruję, przenikając z jednego organizmu w drugi, tworząc przy tym niekończący się łańcuch. Właśnie to zagadnienie, ten nieprzerwany krąg życia, zainspirował Dorotę Chilińską – absolwentkę Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Jej wystawa – „Projekt życie”, składająca się z serii obrazów wideo ukazuje różne elementy, tętniącego życiem, wszechświata. Wśród prezentowanych ujęć znajdują się zarówno te w skali mikro (obiekty spod mikroskopu czy lupy), jak również w skali makro (zdjęcia kosmosu). Jak twierdzi autorka: „Czasami mam wrażenie, że najmniejszy i największy obraz będzie wyglądał dokładnie tak samo, bo czy układy gwiazd nie wyglądają podobnie do obrazów pod mikroskopem?”.

Dylematy tożsamości – Georgia Krawiec i Ute Lindner

Mała ojczyzna – bliska sercu i myślom, miejsce, gdzie wraz z urodzeniem zaczyna się indywidualna historia każdego człowieka. Dla Ute Lindner i Georgii Krawiec taką ojczyzną jest Śląsk i skrzyżowanie jego polsko-niemieckiej kultury. „Dylematy tożsamości” to dwie wystawy składające się w całość. Wystawa „Dychotomia gniazd” (autorstwa Krawiec) porusza temat mieszkańców tego regionu oraz rozłamu, jaki nastąpił między nimi w latach 70-tych XX. wieku. Jego powodem były masowe emigracje do Republiki Federalnej Niemiec, symbolizującej ówcześnie dobrobyt i szczęście. Ute Lindner w swoich pracach skupiła się na kwestiach znacznie bliższych jej sercu. Serię „Jestem jeszcze w swoim domu” poświęciła historii swojej rodziny, która wywodzi się z Dolnego Śląska. Głównym problemem obu tych prac jest utrata tożsamości i poczucia przynależności do miejsca.

Info:
Kiedy: 17.04.2015 (piątek), otwarcie wystaw godz. 18:00, wystawy czynne do 03.05.2015 (niedziela)
Gdzie: Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20
Bilety: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł, grupowy (5-15 osób) – 15 zł

[fot. strona Galerii Sztuki Wozownia]