„Gdzie oni są?” – chciałoby się zapytać słowami Grzegorza Ciechowskiego. Oczywiście tam, gdzie zaczęło bić serce zespołu! Przygotujcie się na Ogólnopolski Zlot Fanów Republiki – Dzień Białej Flagi.

Tego zespołu nie trzeba nikomu przedstawiać. Legenda polskiego art-rocka od samego początku była związana z toruńskim Klubem Studenckim Od Nowa. Republika powstała w 1981 roku i działała przez pięć lat, by następnie powrócić w latach 90 i definitywnie rozpaść się w 2002 roku po śmierci wokalisty. Charakterystyczna stylistyka muzyczna, opierająca się na nowofalowym brzmieniu i wokalu lidera, którego nie można pomylić z żadnym innym, zjednała sobie rzeszę fanów. Grono zwolenników powiększa się po dziś dzień.

Dzień Białej Flagi to „święto” fanów zespołu Republika. Odbywa się oczywiście w Od Nowie – bo gdzieżby indziej. Tematem jubileuszowego – XV – spotkania jest Warszawa. Wiążę się on z głównym wydarzeniem tegorocznych obchodów – na scenie wystąpi bowiem Mona Mur. Niemiecka wokalista nagrała wraz z Grzegorzem Ciechowskim płytę Warsaw, która ukazała się zaledwie rok temu! Mimo, że artyści nagrali ją dwadzieścia lat temu, to swoją polską premierę płyta będzie miała dopiero w sobotę, gdyż do tej pory Mona Mur nie zagrała jej nigdy w całości. Gośćmi specjalnymi będą również Tomasz Lipiński z Zespołem, Bruno Schulz, a także Sławek Ciesielski z zespołem Eurazja. Przy tym organizatorzy zapewniają, że niespodzianek i atrakcji będzie dużo więcej! Między innymi podczas wydarzenia licytowane będzie auto, którym podróżował Ciechowski. Po koncertach będzie można zaś porozmawiać ze wszystkimi gośćmi, a także przyjaciółmi zespołu, jak również z Leszkiem Gnoińskim, który pisze pełną biografię Republiki.

 

DATA: 23.04.2016 (sobota), godzina 18:00
MIEJSCE: Klub Studencki Od Nowa w Toruniu
BILETY: 50/60 zł.
SZCZEGÓŁY: więcej informacji na fanpage’u wydarzenia

 

A poniżej jena z najbardziej znanych piosenek Republiki, która stała się inspiracją dla nazwy zlotu Dzień Białej Flagi:

 

[fot. materiały prasowe]