Już w najbliższy weekend Toruń opanują rycerze, czarodzieje, magiczne stworzenia i przybysze z kosmosu. Pozytywnie zakręceni ludzie z całej Polski spotkają się na jednym z najważniejszych konwentów fantastyki w naszym kraju.

Festiwal Fantastyki I Gier „Copernicon” odbywa się od 2010 roku. Tegoroczna edycja będzie już czwartym spotkaniem miłośników gier, fantastyki, literatury i nauki. W ubiegłym roku Toruń odwiedziło ponad 1400 „fantastów”. Festiwal oferuje gościom wiele atrakcji, bez których nie może się obejść żaden konwent: prelekcje, panele dyskusyjne, pokazy, turnieje i konkursy. Nie zabraknie też oczywiście spotkania z ważnymi twórcami literatury fantastycznej i komiksu, a także znawcami kultury popularnej. W tym roku do Torunia przybędą: rysowniczka Katarzyna „Kiciputek” Babis, pisarka fantasy Ewa Białołęcka, scenarzysta komiksów Bartek Biedrzycki, znawca popkultury z UMK Łukasz Ciemiński, blogerka Katarzyna Czajka („Zwierz Popkulturalny”), komiksiarz internetowy i youtuber Jakub „Dem” Demski, pisarz Dariusz Domagalski, animator Patryk „DuDuL” Dudelewicz, twórca gier Jacek Gołębiowski, plastyk Mariusz Gosławski, pisarka fantasy z Białorusi Olga Gromyko, pisarka i tłumaczka Agnieszka Hałas, pisarz Marek Huberath, pisarz Jacek Inglot, toruńska pisarka fantasy Aneta Jadowska, pisarka Anna Kańtoch, harfiarka Barbara Karlik, rysowniczka Anita „Usada” Kłoss, pisarz i historyk Jacek Komuda, reżyser i animator Stanisław Mąderek, badaczka literatury i gier UKW w Bydgoszczy Aleksandra Mochocka, znawca gier fabularnych Michał Mochocki, rysowniczka i wydawca Ilona Myszkowska („Kobieta Ślimak”), twórca komiksów internetowych Konrad „KoKo” Okoński, znawca literatury i badacz z UW Dominika Oramus, pisarz Marek Oramus, pisarz i dziennikarz Jacek Piekara, znawca fantastyki Maciej „Toudi” Pitala, znawca gier i popkultury Maciej „Lucek” Sabat, pisarz Dominik Sokołowski, autor gier i wydawca Michał „Puszon” Stachyra, rysowniczka Joanna „Ravv” Szymańska, rysownicy i ilustratorzy Witold i Mateusz Vargasowie, twórca gier i pisarz Marcin Wełnicki, toruński duet folkowy Willow i pisarz SF Andrzej Zimniak. Niektórzy z autorów pełnić będą dyżury autografowe (KLIK) – będzie to znakomita okazja do spotkania z autorami swoich ulubionych książek i komiksów.

Na pewno jednym z najważniejszych punktów programu będzie Zlot Miłośników Dory Wilk, bohaterki heksalogii autorstwa Anety Jadowskiej, której akcja rozgrywa się w Toruniu. W jego ramach przewidziano m.in. konkurs na cosplay ulubionej postaci z serii o wiedźmie-policjantce. Jury, w którym zasiądzie sama Aneta Jadowska oceniać będzie, oprócz stroju, pomysłowość, talent aktorski, poczucie humoru i osobowość kandydatów. Zwycięzcy otrzymają oczywiście nagrody książkowe. Zlot będzie również okazją do wspólnej sesji fotograficznej w plenerze. Organizatorzy zapraszają chętnych do meldowania się w specjalnie dla was utworzonym wydarzeniu, które odbędzie się w piątek 19 września w godzinach 16.00-18.00 w Collegium Minus UMK. Z okazji tego wydarzenia już niebawem na Spod Kopca będziecie mogli przeczytać wywiad z Anetą Jadowską!

Impreza odbywać się będzie od piątku 19 września o 15.00 do niedzieli 21 września o 16.00. Miejscami festiwalowymi będą przede wszystkim Collegium Maius UMK (ul. Fosa Staromiejska 3) i Collegium Minus UMK (Fosa Staromiejska 1a), niektóre eventy odbywać się będą także w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” (ul. Wały Generała Władysława Sikorskiego 13) i Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Przedzamcze 11/15).

Szczegółowy program imprezy: KLIK

Mapka z budynkami konwentowymi: KLIK

Wszystkie informacje na http://www.copernicon.pl.

Pierwszą z nich jest konkurs cosplay. Wystarczy wcielić się w swoją ulubioną postać i zjawić na zlocie. W jury zasiądzie osobiście Aneta, by wraz z dzielnymi pomocnikami wybrać najlepszy strój. Uczestnicy, którzy wykażą się pomysłowością, talentem aktorskim, poczuciem humoru i zauroczą jury osobowością przewidziane są nagrody książkowe.

Po konkursie możecie spodziewać się także specjalnych niespodzianek od Anety i Harfiarki :)

Zlot zakończy się wspólną sesją fotograficzną uczestników w plenerze.

Chętnych zapraszamy do meldowania się na facebooku w specjalnie dla was utworzonym wydarzeniu.