Co łączy Kraków i Toruń? Obydwa miasta mają swoje Kopce, na i w pobliżu których spotykają się ludzie. Teraz oprócz Kopca Kościuszki Galeria Rusz w Krakowie przypomni o innym podobieństwie Grodów Kraka i Kopernika.

Lista UNESCO – coś, co łączy Toruń i Kraków

Pracami Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego „Nasze dziedzictwo” eksponowanymi na bilbordach i citylightach Galeria Rusz będzie promować Toruń z okazji 20. rocznicy wpisania średniowiecznego zespołu miejskiego naszego miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To wspomniany element łączący Kraków i Toruń. Miasta posiadają podobną gotycką zabudowę. Wyjątkowości temu faktowi dodaje to, że takim wpisem mogą się pochwalić spośród polskich miast jeszcze tylko Zamość i Warszawa.

19990399_1273468196097926_1966486078783831842_n

Przypomnijmy, że w maju i czerwcu prace te pojawiły się na wielkoformatowych nośnikach w pobliżu dróg wyjazdowych z Bydgoszczy, Inowrocławia, Warszawy i Łodzi. W lipcu i sierpniu Galeria Rusz w Krakowie będzie przypominać o ważnej dla Torunia dacie, jaką jest 6 grudnia 1997 r., kiedy gotycka starówka została wpisana na listę UNESCO.

Co mówią twórcy?

Dziedzictwo UNESCO chroni skarby ludzkości, tak by kolejne pokolenia mogły je oglądać. O roli Listy Światowego Dziedzictwa Rafał Góralski mówi tak:

Rodzi się pytanie: jakie skarby my, ludzie współcześni pozostawimy przyszłym pokoleniom? I za co ci, którzy przyjdą po nas będą nas cenić? Musimy zdać sobie sprawę, że nasze działania mają konsekwencje – albo pozostawimy po sobie coś cennego i pięknego albo coś bezwartościowego. Wybór należy do nas.

Galeria Rusz w Krakowie w ten oryginalny sposób zwróci uwagę jego mieszkańców na „Kraków północy”, jak jest czasem nazywany Toruń. Joanna Górska porównuje do pozdrowień:

W ten symboliczny sposób chcemy przesłać Krakowianom pozdrowienia z północnego krańca Polski i zaprosić ich do odwiedzenia naszego miasta.

Portal SpodKopca.pl jest patronem medialnym tej wyjątkowej akcji promującej Toruń.

[Fot. Galeria Rusz]