Podczas dzisiejszej konferencji prasowej dyrekcja Dworu zdradziła szczegóły tegorocznego lata. Znamy już wszystkich artystów Koncertów pod Gwiazdami.

Co roku w lipcu i sierpniu astronomowie uważnie patrzą w niebo. Zanim jednak zaczniemy wypatrywać tego astronomicznego zjawiska, gwiazdy będziemy mieć na wyciągnięcie ręki. Przez pięć niezwykłych wieczorów, grzać się będziemy w ich blasku, w trakcie Koncertów pod Gwiazdami –  mówił Łukasz Wudarski.

W ubiegłym tygodniu nasza redakcja typowała kogo można się spodziewać tego lata. Teraz już wiemy, że tegoroczny cykl zdominowali mężczyźni. Festiwal rozpocznie koncert ostatniego frontmana zespołu Genesis, Raya Wilsona. Artysta wystąpi 8 lipca w malowniczej scenerii Amfiteatru Muzeum Etnograficznego. Usłyszymy nie tylko największe przeboje Genesis, ale także solowe utwory Wilsona, który odświeżył ich brzmienie.

Jednak nie może także zabraknąć kobiecego pierwiastka. Zjawiskowa Kasia Stankiewicz, którą Artus gościł zimą, tym razem wystąpi z zespołem Varius Manx z okazji 25-lecia. Ich spotkanie, 15 lipca, będzie naprawdę gorące. Wspólnie zaprezentują takie szlagiery jak Orła cień, Zanim zrozumiesz, Pocałuj noc czy Zamigotał świat.

Kolejny weekend lipca będzie należał do Janusza Radka, dla którego rozgwieżdżona atmosfera jest wprost idealna. Artysta jest stałym gościem w Toruniu, jednak tym razem zaprezentuje najnowszy materiał nagrany z zespołem The Ants. Toruńska publiczność nie może być zawiedziona, bo płytę wyprodukował Leszek Biolik, który współpracował z Republiką i Obywatelem GC. Koncert już 23 lipca.

Ta ostatnia niedziela, 31 lipca… przeniesie słuchaczy w czasie, a to za sprawą Dariusza Makaruka i Czesława Mozila. Artyści wykonają piosenki znane z kina przedwojennego, które śpiewali Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński, Hanka Ordonówna czy Tola Mankiewiczówna. Koncert wzbogacony zostanie o obrazy z tamtych lat.

Na finał cyklu scena Amfiteatru zostanie zamieniona na scenę w CKK Jordanki. Wszystko po to, aby usłyszeć artystę dawno nie widzianego w Toruniu  – Leszka Możdżera. Tego wirtuoza fortepianu toruńska publiczność zobaczy 5 sierpnia. Iluzjonista dźwięku, wirtuoz pod którego palcami fortepian potrafi zmienić się w perkusję, smyczki, klawesyn i wiele innych instrumentów – tak najprościej można określić wielkość Możdżera.

Koncerty pod Gwiazdami 2016:

8.07. (piątek) godz. 21:00

Ray Wilson & Genesis Classic, Amfiteatr Muzeum Etnograficznego, bilety: 55/65 złotych

15.07. (piątek) godz. 21:00

Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Amfiteatr Muzeum Etnograficznego, bilety: 60/70 złotych

23.07. (sobota) godz. 21:00

Janusz Radek z zespołem, Amfiteatr Muzeum Etnograficznego, bilety: 35/45 złotych

31.07. (niedziela) godz. 21:00

Kino Mocne – Dariusz Makaruk ft. Czesław Mozil, Amfiteatr Muzeum Etnograficznego, bilety: 35/45 złotych

5.08. (niedziela) godz. 20:00

Leszek Możdżer, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, bilety: 85/95 złotych

Koncerty pod Gwiazdami to cykl imprez muzycznych, który odbywa się w Toruniu od 1995 roku. Będzie to 17. edycja, a 4. organizowana od 2013 roku przez Centrum Kultury Dwór Artusa. Festiwal prezentuje muzykę i sztukę w letnie wieczory pod gołym niebem.

Dodatkowo Dwór Artusa przygotował szeroką ofertę tegorocznego lata. W ramach Filmowych poniedziałków odbędą się cztery seanse w lipcu. Zaplanowano trzy koncerty Kaper i Wars (7.07.), Szalone lata 20 (21.07.) oraz plenerowy występ Blackberry Hill (22.07)., występy GI Teraz (7.07. i 4.08.), kameralne koncerty muzyki filmowej (29 i 30.07. oraz 1 i 3.08.), wystawy (27.07. oraz 2.08.) oraz Zwiedzanie Dworu Artusa (19.07. i 30.08.).