Autobus linii 18 jeździ trasą, która łączy wiele istotnych miejsc dla mieszkańców Torunia. Mimo tego kursuje bardzo rzadko. Studentki Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK – Agata Chlebowska i Maria Kielecka, postanowiły wziąć sprawę w swoje ręce i to zmienić.

Osiemnastka jeździ za rzadko – co z tym zrobić?

Osiemnastka jeździ na trasie Wrzosy I – Port Drzewny. Zatrzymuje się m.in. przy Szpitalu na Bielanach, jest połączeniem dla uczniów V Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Samochodowych, Zespołu Szkół Mechanicznych i Elektrycznych, Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Liceum Ogólnokształcącego nr 8. Stanowi jedyne bezpośrednie połączenie z miasteczkiem akademickim, Centrum Handlowym Plaza oraz Castoramą. Mimo że autobus linii 18 łączy Wrzosy z tak dużą ilością istotnych miejsc, to jeździ bardzo rzadko.  1 godzina 20 minut – tyle może trwać przerwa pomiędzy poszczególnymi kursami. Podróżujący, mimo tego bezpośredniego połączenia, są zmuszeni do wybierania innej trasy, gdzie muszą się przesiadać.

Petycja ws. osiemnastki  z ponad tysiącem podpisów

Studentki Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK – Agata Chlebowska i Maria Kielecka postanowiły stworzyć petycję i swoje postulaty przedstawić w Urzędzie Miasta. Zebrały podpisy na wydziałach mieszczących się w miasteczku akademickim: Wydział Prawa i Administracji, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Wydział Nauk Pedagogicznych, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Wydział Nauk o Ziemi, Wydział Chemii oraz Collegium Humnisticum. W sumie udało im się zebrać ponad tysiąc podpisów.

Po złożeniu petycji dziewczyny uzyskały pierwszą odpowiedź. Trzeba przeprowadzić badanie polegające na tym, że wskazana osoba przez cały dzień będzie jeździła autobusem linii 18 i liczyła liczbę osób korzystających niego. Według dziewczyn tego typu badanie nie da miarodajnych wyników, bo z powodu problematyczności „osiemnastki” mało osób z niej korzysta. O efektach można by było mówić pół roku po zmianie rozkładu. Niestety, mimo tego badanie ma zostać przeprowadzone w najbliższym czasie.

Petycję jest realizowana przez Agatę Chlebowską oraz Marię Kielecką – studentki Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK, w ramach przedmiotu „Badanie w działaniu” pod kierunkiem dr Dagny Dejny.

[Fot. materiały organizatorów petycji]