W otoczce zielonych dekoracji i celtyckiej, dźwięcznej muzyki świat świętuje Dzień św. Patryka. Koniczynki, kapelusze, hektolitry zielonego piwa – elementy dawniej zarezerwowane dla rodowitych Irlandczyków, dziś królują w wielu europejskich klubach. W nadchodzącym tygodniu zagoszczą także w Toruniu.

544713_412372215464122_2114048205_nW Dzień św. Patryka po raz kolejny Sala Wielka w Dworze Artusa zamieni się w irlandzki pub i zabrzmią tradycyjne, celtyckie brzmienia. Zadba o to zespół Donegal – symfoniczne połączenie kilku muzycznych stylów, wykonanych przez utalentowanych, pełnych pasji muzyków. Połączyła ich przede wszystkim fascynacja muzyką celtycką. To właśnie ona stała się ich natchnieniem i inspiracją do tworzenia własnych aranżacji takich utworów jak: reel, jig oraz hornipipe. Zespół przekracza granice stylów, łamie konwencje i kanony wykonawcze w nieznany dotąd sposób – łączy tradycyjne brzmienia celtyckie z elementami muzyki pop, rock, blues, bluegrass. Energetyczne dźwięki to jednak niejedyna atrakcja tego wieczoru. Nieodłącznym elementem muzyki irlandzkiej jest też taniec. Tego wieczoru gościnnie wystąpi Zespół Tańca Irlandzkiego „Cailins”. Oprócz doznań artystycznych organizatorzy zapewniają także mały podarunek dla ciała. Irlandzki, zielony trunek to już tradycyjnie gratisowy dodatek do koncertowego biletu. Impreza rozpocznie się 17 marca o godz. 19:00. Ilość miejsc jest ograniczona, a bilety w cenie 30 zł/35 zł nabyć można na stronie organizatora.

Z kolei DuoCeltic, czyli muzyczny duet Marzeny Jüngst-Kubickiej (śpiew) i Dariusza Kubickiego (akordeon, muzyka) 17 marca uświetni obchody w Domu Muz na ul. Podmurnej 1/3. Podczas koncertu będzie można usłyszeć materiał z ich debiutanckiej płyty Perpetual Youth, która ukaże się w czerwcu tego roku. Składają się na nią utwory zawierające tradycyjne teksty celtyckie oraz średniowieczną poezję angielską. Podczas koncertu gościnnie wystąpią także Agnieszka Witki (głos) i Tomasz Kurjata (lutnia renesansowa), którzy wykonają utwory Turlough O’Carolana oraz Pieśni Johna Dowlanda. Występ rozpocznie się o godz. 19:30, a bilety w cenie 8 zł nabyć będzie można przy wejściu.

12744373_954918047888955_3612215054526510723_nGaleria i Kawiarnia Wejściówka, na co dzień słynąca z spotkań i warsztatów tematycznych, w Dzień św. Patryka również zapełni się tańczącymi parami. Zespół Tańca Irlandzkiego Avalon i duet z zespołu muzyki celtyckiej Celtic Tree zapraszają bowiem na irlandzką zabawę podczas której nie zabraknie nauki tańca, płynącej z głośników muzyki i występów tanecznych. Wszyscy zainteresowani powinni zgłosić się do kawiarni 16 marca punktualnie o godz. 19:00. Udział w zabawie jest darmowy.

W rytm irlandzkich taktów zatańczyć będzie można także w klubie Dwa Światy, gdzie 18 marca zagra grupa THORN. Ci, którzy nie znają jeszcze tanecznych kroków nie powinni się jednak zniechęcać. Pod swoje skrzydła weźmie ich bowiem Zespół Tańców Irlandzkich Beltaine. Jego członkowie zaprezentują przybyłym opracowane układy, przeprowadzą także szybki kurs tańca, po którym nawet najbardziej oporni z chęcią ruszą na parkiet. Impreza rozpocznie się o godz. 20:00, a wstęp na nią jest bezpłatny.

[fot. flickr.com]