Mieszkania są drogie, a rynkowe trendy wskazują, że nie zmieni się to raczej w najbliższej przyszłości. Jeśli nawet, to raczej będzie coraz gorzej dla kupujących. Jak się jednak okazuje, istnieje szansa na nabycie nieruchomości w atrakcyjnej cenie. Takie możliwości zapewnia licytacja komornicza.

Od czego zacząć? Od znalezienia ciekawego ogłoszenia!

Każdy ma szansę na wzięcie udziału w licytacji komorniczej, ale żeby to było możliwe, musimy wiedzieć, gdzie szukać informacji na ten temat. Pamiętajmy, że organizujący ją komornik ma obowiązek umieszczenia jej w kilku miejscach: sądzie rejonowym, urzędzie (miasta lub gminy), na stronie internetowej swojej kancelarii oraz w internecie – na stronach Krajowej Rady Komorniczej. Aktualne ogłoszenia licytacji nieruchomości z całej Polski znajdziemy także na stronie Listaprzetargow.pl. Warto odwiedzić ten serwis i zapoznać się z krótkim poradnikiem: https://listaprzetargow.pl/blog/jak-kupic-mieszkanie-na-licytacji-komorniczej-poradnik-krok-po-kroku/.

Czy warto wziąć udział w licytacji?

To zależy od wielu parametrów dotyczących danego mieszkania. Nim więc przystąpimy do licytacji, dowiedzmy się o tym, jakie jest położenie i charakter nieruchomości (ważne jest tu również poznanie numeru księgi wieczystej), jaka jest wartość nieruchomości, ale też cena wywołania (kwota, od której zacznie się licytacja). Istotne są też informacje dotyczące wysokości wadium i warunki wzięcia udziału w licytacji.

Jesteśmy zainteresowani? Dowiedzmy się więcej

Jeśli stwierdzimy, że mieszkanie ma potencjał i warto o nie zawalczyć, działajmy dalej, podejmując kolejne czynności. Pamiętajmy, że przez dwa tygodnie przed licytacją każdy chętny może (wraz z komornikiem) zjawić się w lokalu, by je pooglądać. Czasami może być to jednak utrudnione przez lokatorów wciąż mieszkających w danym lokalu.

Koniecznie również porozmawiajmy z komornikiem. W jego biurze możemy przejrzeć najistotniejsze dokumenty, między innymi akta postępowania egzekucyjnego, wypis z rejestru gruntów czy odpis protokołu oszacowania nieruchomości. Można je też poznać, odwiedzając sąd rejonowy.

Jaki jest stan prawny nieruchomości?

Obowiązkowo to sprawdźmy, najlepiej korzystając z pomocy profesjonalnego doradcy. To szczególnie ważne, jak nie mamy w tej materii dużego doświadczenia. Razem z nim ocenimy, co widnieje w księdze wieczystej, dzięki czemu będziemy wiedzieć, czy nie ma tam zapisów, które są jak bomba z opóźnionym zapłonem, która wybuchnie za kilka lat. W tym względzie więc najważniejsze są działy III i IV KW, gdzie widnieją informacje na temat obciążeń dotyczących nieruchomości.

Wadium – obowiązkowy element każdej licytacji

Jeśli dokładna analiza wypadnie pozytywnie i jesteśmy zdecydowani do wzięcia udziału w licytacji, powinniśmy wcześniej wpłacić wadium. To tak zwana rękojmia stanowiąca zabezpieczenie na wypadek, gdyby zwycięzca licytacji zmienił plany, rezygnując z wpłacenia kwoty za wylicytowaną nieruchomość. Jej wysokość to zawsze 10% sumy oszacowania. Warto pamiętać, że pieniądze powinny zostać przelane najpóźniej dzień przed licytacją. W przypadku wygrania wadium zostanie nam zaliczone na poczet kwoty do zapłaty za nieruchomość. Jak się nie uda i ktoś inny zostanie zwycięzcą, otrzymamy je w całości z powrotem.

Teraz już możemy przystąpić do licytacji, starając się zaoferować wyższą cenę niż konkurenci. Czasami to łatwe, gdy nie ma wielu chętnych, niekiedy jednak walka trwa długo, a ostateczna kwota jest sprawą otwartą. Warto pamiętać, że licytacje komornicze mają charakter publiczny, więc każdy można przyjść i popatrzeć, jak wszystko się odbywa. To może być dobre przetarcie przed własnym udziałem w licytacji.

[Artykuł sponsorowany]