Jeszcze nie tak dawno urządzając własne cztery kąty, większość osób nie brała pod uwagę zatrudnienia architekta wnętrz. Dziś sytuacja zmieniła się diametralnie – na projektanta stać praktycznie każdego, ponieważ wiąże się to ze sporymi oszczędnościami i wymarzonym wnętrzem. Jak wygląda rynek projektowania wnętrz w naszych okolicach: Toruniu, Bydgoszczy i innych miejscowościach?

¼ Polaków zleca projekt wnętrza architektowi

Jak podaje portal Westwing, aż ¼ Polaków decyduje się na zatrudnienie architekta wnętrz. Nic w tym dziwnego, ponieważ rynek mieszkaniowy w ostatnich latach przeżył mocny rozwój, a zarobki wzrastają. Zmienia się również świadomość – kiedyś uważaliśmy, że na architekta stać tylko ludzi zamożnych. Obecnie już wiemy, że inwestycja w projekt czy aranżację wnętrza to dobrze wydane pieniądze. Mieszkanie zaprojektowanie przez architekta ma wyższą wartość rynkową. A sama inwestycja często zwraca się już podczas wykańczania, jeśli architekt zna rynek lokalny, producentów czy wykonawców, co pozwala na uzyskiwanie sporych oszczędności – nawet w kwocie kilkunastu tysięcy złotych.

Projekt wnętrza od architekta. Jak popularna jest ta usługa w Bydgoszczy, Toruniu i okolicach?

Odpowiedzi na powyższe pytanie udzieliła nam Dorota Bykowska – architekt wnętrz z Bydgoszczy. Jak twierdzi projektantka, jeszcze kilka lat temu na taką współpracę decydowali się przede wszystkim mieszkańcy dużych aglomeracji, jak Warszawa czy Trójmiasto. Na rynkach mniejszych – właśnie takich, jak bydgoski – była to do niedawna usługa dość niszowa. Ostatnimi czasy tendencja ta zmieniła się diametralnie, co w rozmowie z nami udowadnia projektantka powołując się na dane z liczby zrealizowanych projektów i zapytań. Co więcej, z usług architekta wnętrz korzysta coraz więcej osób zarabiających przeciętnie, przekonując się do możliwych oszczędności, które często pokrywają nie tylko koszty projektu, ale także zakup pewnej ilości materiałów.

Projekt wnętrza - zatrudnienie architekta

Ile kosztuje projekt wnętrza u architekta?

Na rynku projektowym nie można mówić o czymś w rodzaju „cennika”. Każdy projekt wyceniany jest indywidualnie, w zależności od metrażu projektowanej powierzchni, jej skomplikowania i potrzeb inwestora.Do najważniejszych aspektów, od których zależy cena projektu wnętrza, należą:
• lokalizacja mieszkania lub domu (np. w Warszawie cena będzie znacznie wyższa, niż w mniejszym mieście),
• rodzaj nieruchomości (projekt mieszkania czy domu),
• metraż (im większy, tym niższa cena za m2 projektowanej powierzchni),
• stopień skomplikowania projektu.
Na naszym lokalnym rynku szacunkowe ceny za projekt wnętrza zaczynają się w granicach 100 zł/m2. Jednak – jak wspominamy powyżej – nie można tego traktować jako wyznacznik.

Jaka forma współpracy z architektem opłaca się najbardziej?

Wśród możliwych zakresów współpracy z architektem wnętrz znajduje się projekt koncepcyjny, projekt kompleksowy, projekt kompleksowy z nadzorem autorskim, konsultacje, projekt częściowy. Najbardziej opłacalną usługą jest oferta z nadzorem autorskim architekta nad realizacją projektu. Nadzór polega na całkowitym powierzeniu architektowi kontroli nad firmą wykonawczą (co wiąże się także z odpowiedzialnością projektanta za zgodność prac z opracowaną dokumentacją techniczną), zakupów i dostaw, zatrudnianiu podwykonawców i innych czynności koniecznych podczas wykończenia i aranżacji wnętrza. To usługa najdroższa spośród wszystkich form współpracy z architektem, jednak widocznie wpływająca na obniżenie całościowych kosztów remontu czy wykończenia. Architekt w ramach nadzoru zajmuje się kontrolą budżetu, negocjuje stawki u wykonawców oraz w sklepach, pilnuje, aby nie doszło do żadnych błędów. Do usługi nadzoru architekta przekonuje się coraz więcej osób, ponieważ jest to także ogromna oszczędność czasu – inwestor nie musi zajmować się pracami budowlanymi, zamawianiem towaru czy kontrolowaniem budżetu, ponieważ wszystko pozostawia architektowi.

Zakupy z architektem wnętrz

Projekty jakich wnętrz najczęściej zlecamy architektowi? Salonu, sypialni, kuchni czy łazienki?

Z informacji, jakie uzyskaliśmy od naszej rozmówczyni wynika, że na rynku bydgoskim czy toruńskim najczęściej zlecane są projekty łazienek. Na drugim miejscu powierzamy architektowi projekt i aranżację salonu, a następnie kuchni, która coraz częściej połączona jest z pokojem dziennym.