Jeszcze nie tak dawno urządzając własne cztery kąty, większość osób nie brała pod uwagę zatrudnienia architekta wnętrz. Dziś sytuacja zmieniła się diametralnie – na projektanta stać praktycznie każdego, ponieważ wiąże się to ze sporymi oszczędnościami i wymarzonym wnętrzem. Jak wygląda rynek projektowania wnętrz w naszych okolicach: Toruniu, Bydgoszczy i innych miejscowościach?
¼ Polaków zleca projekt wnętrza architektowi
Jak podaje portal Westwing, aż ¼ Polaków decyduje się na zatrudnienie architekta wnętrz. Nic w tym dziwnego, ponieważ rynek mieszkaniowy w ostatnich latach przeżył mocny rozwój, a zarobki wzrastają. Zmienia się również świadomość – kiedyś uważaliśmy, że na architekta stać tylko ludzi zamożnych. Obecnie już wiemy, że inwestycja w projekt czy aranżację wnętrza to dobrze wydane pieniądze. Mieszkanie zaprojektowanie przez architekta ma wyższą wartość rynkową. A sama inwestycja często zwraca się już podczas wykańczania, jeśli architekt zna rynek lokalny, producentów czy wykonawców, co pozwala na uzyskiwanie sporych oszczędności – nawet w kwocie kilkunastu tysięcy złotych.
Projekt wnętrza od architekta. Jak popularna jest ta usługa w Bydgoszczy, Toruniu i okolicach?
Odpowiedzi na powyższe pytanie udzieliła nam Dorota Bykowska – architekt wnętrz z Bydgoszczy. Jak twierdzi projektantka, jeszcze kilka lat temu na taką współpracę decydowali się przede wszystkim mieszkańcy dużych aglomeracji, jak Warszawa czy Trójmiasto. Na rynkach mniejszych – właśnie takich, jak bydgoski – była to do niedawna usługa dość niszowa. Ostatnimi czasy tendencja ta zmieniła się diametralnie, co w rozmowie z nami udowadnia projektantka powołując się na dane z liczby zrealizowanych projektów i zapytań. Co więcej, z usług architekta wnętrz korzysta coraz więcej osób zarabiających przeciętnie, przekonując się do możliwych oszczędności, które często pokrywają nie tylko koszty projektu, ale także zakup pewnej ilości materiałów.
Ile kosztuje projekt wnętrza u architekta?
Na rynku projektowym nie można mówić o czymś w rodzaju „cennika”. Każdy projekt wyceniany jest indywidualnie, w zależności od metrażu projektowanej powierzchni, jej skomplikowania i potrzeb inwestora.Do najważniejszych aspektów, od których zależy cena projektu wnętrza, należą:
• lokalizacja mieszkania lub domu (np. w Warszawie cena będzie znacznie wyższa, niż w mniejszym mieście),
• rodzaj nieruchomości (projekt mieszkania czy domu),
• metraż (im większy, tym niższa cena za m2 projektowanej powierzchni),
• stopień skomplikowania projektu.
Na naszym lokalnym rynku szacunkowe ceny za projekt wnętrza zaczynają się w granicach 100 zł/m2. Jednak – jak wspominamy powyżej – nie można tego traktować jako wyznacznik.
Jaka forma współpracy z architektem opłaca się najbardziej?
Wśród możliwych zakresów współpracy z architektem wnętrz znajduje się projekt koncepcyjny, projekt kompleksowy, projekt kompleksowy z nadzorem autorskim, konsultacje, projekt częściowy. Najbardziej opłacalną usługą jest oferta z nadzorem autorskim architekta nad realizacją projektu. Nadzór polega na całkowitym powierzeniu architektowi kontroli nad firmą wykonawczą (co wiąże się także z odpowiedzialnością projektanta za zgodność prac z opracowaną dokumentacją techniczną), zakupów i dostaw, zatrudnianiu podwykonawców i innych czynności koniecznych podczas wykończenia i aranżacji wnętrza. To usługa najdroższa spośród wszystkich form współpracy z architektem, jednak widocznie wpływająca na obniżenie całościowych kosztów remontu czy wykończenia. Architekt w ramach nadzoru zajmuje się kontrolą budżetu, negocjuje stawki u wykonawców oraz w sklepach, pilnuje, aby nie doszło do żadnych błędów. Do usługi nadzoru architekta przekonuje się coraz więcej osób, ponieważ jest to także ogromna oszczędność czasu – inwestor nie musi zajmować się pracami budowlanymi, zamawianiem towaru czy kontrolowaniem budżetu, ponieważ wszystko pozostawia architektowi.
Projekty jakich wnętrz najczęściej zlecamy architektowi? Salonu, sypialni, kuchni czy łazienki?
Z informacji, jakie uzyskaliśmy od naszej rozmówczyni wynika, że na rynku bydgoskim czy toruńskim najczęściej zlecane są projekty łazienek. Na drugim miejscu powierzamy architektowi projekt i aranżację salonu, a następnie kuchni, która coraz częściej połączona jest z pokojem dziennym.
Piekne aranżacje i pomysły