Michał Kwiatkowski został mistrzem świata w wyścigu ze startu wspólnego w Ponferradzie ! Wychowanek toruńskiego Pacificu wyprzedził faworytów do złota: Australijczyka Simona Gerransa i Hiszpana Alejandro Valverde o jedną sekundę.

Wyścig ze startu wspólnego w hiszpańskim Ponferradzie miał dystans 255 km i toczył się na 18,2-kilometrowej pętli, którą zawodnicy pokonali aż 14 razy.

Na starcie oprócz Michała Kwiatkowskiego pojawili się inni Polacy: Maciej Bodnar, Michał Gołaś, Bartosz Huzarski, Przemysław Niemiec, Paweł Poljański, Michał Podlaski, Maciej Paterski i Bartłomiej Matysiak.
Już na samym początku wyścigu wykreowała się grupka czterech kolarzy, która szybko oderwała się od reszty i wypracowała sobie 15 minut przewagi. Jednak na dwie pętle przed metą w ucieczce jechało już jedenastu zawodników, ale wśród nich nie było żadnego Polaka. Dziesięć kilometrów przed metą wyścigu w ucieczce jechało ponownie czterech kolarzy z małą, 7-sekundową przewagą nad resztą kolarzy. Michał Kwiatkowski zaatakował na 11,2 km trasy i dogonił grupę uciekających faworytów. Polak szybko się od niej oderwał i samotnie  finiszował, zdobywając tytuł mistrza świata.

Końcowa klasyfikacja:
1. Michał Kwiatkowski (Polska) 6:29:07
2. Simon Gerrans (Australia) +1 sek.
3. Alejandro Valverde Belmonte (Hiszpania) +1
4. Matti Breschel (Dania) +1
5. Greg Van Avermaet (Belgia) +1
6. Tony Gallopin (Francja) +1
7. Philippe Gilbert (Belgia) +4
8. Alexander Kristoff (Norwegia) +7
9. John Degenkolb (Niemcy) +7
10. Nacer Bouhanni (Francja) +7

17. Maciej Paterski (Polska) +7
58. Michał Gołaś (Polska) +2:31
Paweł Poljański (Polska) DNF
Bartosz Huzarski (Polska) DNF
Przemysław Niemiec (Polska) DNF
Michał Podlaski (Polska) DNF
Bartłomiej Matysiak (Polska) DNF
Maciej Bodnar (Polska) DNF

Fot. www.m.torun.naszemiasto.pl