Nowe prace Galerii Rusz zawisły w Toruniu z początkiem maja. Tym razem jednak będą stanowić element większego cyklu, który zagości również we Wrocławiu oraz przy głównych drogach na terenie kraju.

Artyści ze sławnej toruńskiej galerii stworzyli cykl zatytułowany „Szczęśliwe miasto”, zainspirowany szczęśliwym życiem w Toruniu. Dwanaście prac tworzących wyjątkową wystawę będzie można zobaczyć przez najbliższe dwa miesiące na wielkoformatowych nośnikach Motorway przy głównych drogach kraju. Później prace przeniosą się do Wrocławia, gdzie zagoszczą na bilbordach i citylightach.

GR_Ten_dzien_motorwayInspiracją dla prac prezentowanych w cyklu była wysoka ocena, jaką Toruń uzyskał w cyklicznych badaniach „Diagnoza społeczna – warunki i jakość życia Polaków”. W 2015 roku gród Kopernika znalazł się w pierwszej trójce miast z wysokim odsetkiem zadowolonych z życia mieszkańców. Z badań wynika więc niezbicie, że torunianie lubią swoje miasto i czują się w nim szczęśliwi. Artyści z Galerii Rusz podzielają te uczucia: Dla Torunia straciliśmy głowę – zamieszkaliśmy w Toruniu, bo naszym zdaniem to jedno z najlepszych w Polsce miast do życia i pracy twórczej. Cieszymy się, że nasza bilbordowa Galeria Rusz już od 17 lat współtworzy ten wyjątkowy klimat miasta ­– mówi Joanna Górska.

Decyzja o zaprezentowaniu swoich prac przez toruńskich artystów również we Wrocławiu, wiązała się z otrzymaniem przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Toruń również ubiegał się o ten tytuł. Tytułu nie uzyskał, ale już sam udział w konkursie zaowocował pozytywnymi zmianami w sferze kultury i wzrostem zainteresowania nią wśród mieszkańców. – opowiada o projekcie Rafał Góralski – Dlatego chcemy włączyć się w wydarzenia związane z ESK we Wrocławiu.

W założeniu artystów prace opowiadają o tym, że szczęście, w dużym stopniu zależy od każdego z nas, jego nastawienia, codziennego starania się i zaangażowania. Twórcy chcą przekonać w swoich pracach, że Polacy mają realny wpływ na rzeczywistość i tylko od nas zależy czy będzie ona naznaczona „hejtem” czy pozytywnymi wartościami.

GR_HWDP_motorway

Prace eksponowane na motorwayach można oglądać:

  1. Przy drodze nr 7 łączącej Kraków i Warszawę z Trójmiastem (między Modlinem a Płońskiem, na wysokości Kroczewa k. Zakroczymia- ok.32 km od Warszawy),
  2. Przy drodze nr 8 Białystok-Wrocław (między Warszawą a Piotrkowem Trybunalskim, na wysokości Żabiej Woli – ok 20 km od Warszawy)
  3. Przy drodze nr 8 (między Zambrowem a Wyszkowem i jednocześnie przy obwodnicy ekspresowej Ostrowi Mazowieckiej).

[Fot. materiały prasowe]