Nowe budki lęgowe w Toruniu już powstały. Na skwerach i parkach zostało postawionych ponad pięćdziesiąt budek lęgowych i dziesięć hoteli dla owadów, a to jeszcze nie koniec!

– Utworzenie miejsc lęgowych dla ptaków oraz punktów ich dokarmiania a także domków dla owadów na terenach zieleni w Toruniu to przedsięwzięcie mające na celu zwiększenie bioróżnorodności na terenie miasta, oraz ochronę gatunkową zwierząt, możliwość ich przetrwania w trudnych warunkach środowiska miejskiego i zwiększenie liczebności populacji – powiedział dla tylkotorun.pl dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia – Szczepan Burak.

Budki zostały wykonane przez firmę GW Factory S.C Gromyko i Wyleziński, a ich montaż rozpoczął się 24 maja.  Koszta całego przedsięwzięcia to 11 250 zł, w tym 9 tys. zł jest z dofinansowania z WFOŚiGW w Toruniu. Szczególnie duże zainteresowanie całym projektem wykazują placówki oświaty.

– Wprowadzenie takiej formy aktywnej edukacji ekologicznej jaką jest ustawienie karmnika zaangażuje wychowanków do czynnej opieki nad ptakami i przybliży im ich środowisko życia – mówi Szczepan Burak. Przeprowadzenie takiego przedsięwzięcia niesie za sobą również szczególne znaczenie wychowawcze i kształtuje proekologiczne postawy wśród najmłodszych. Trudno o bardziej obrazowe i przydatne pomoce dydaktyczne, które dadzą równie wymierny efekt.