Do toruńskiego zoo trafiły dwa azjatyckie koty. Taraje, inaczej koty cętkowane, są gatunkiem zagrożonych wyginięciem.

Toruński ogród zoobotaniczny będzie jedynym miejscem w Polsce, w którym będzie można zobaczyć te rzadkie ssaki. Ostatni „polski” taraj umarł 16 lat temu w poznańskim zoo.

Naturalnym regionem występowania tarajów jest Azja Południowo – Wschodnia. W ogrodach zoologicznych koty cętkowane są objęte specjalnym programem hodowlanym, co oznacza, że każdy transfer tego zwierzęcia jest wcześniej planowany, a jego hodowla ściśle nadzorowana.

Więcej szczegółów o towarzyskich i ufnych, jak się okazało, kotach przedstawia dyrektora toruńskiego Ogrodu Beata Gęsińska – To 10-miesięczni bracia Tim i Tommy. Obawialiśmy się, że będziemy mieli problem z ich odróżnieniem, ale jeden z nich ma nieco krótszy ogon i być może z tego powodu jest znacznie bardziej nieśmiały niż jego brat.

Koty cętkowane słyną z zamiłowania do polowania na ryby, stanowiące ponad połowę ich diety. Żywią się one także drobiem, wołowiną i gryzoniami. Taraje potrafią doskonale nurkować oraz pływać. Dlatego, w zoo w Toruniu przygotowano specjalną wolierę wypełnioną roślinami i elementami do zabawy. Tarajom przygotowano także oczko wodne z kaskadą. Wpuszczane są tam drobne rybki, by koty mogły na nie polować, przez co podtrzymywać będą naturalne instynkty.

W przyszłości planowane są próby sprowadzenia do Torunia samicy, by doprowadzić do rozmnożenia gatunku i przywrócenia jego przedstawicieli ich naturalnemu środowisku, co składa się na hodowlę zachowawczą. Tego typu hodowle dotyczą w toruńskim zoo także lemura waru biało-czarnego, pandy i pancernika bolita.